Co je přírodní zahrada?
Co je to biodiverzita?
Zní to složitěji, než to ve skutečnosti je. Biodiverzita označuje množství různých rostlin a živočichů v určité oblasti. A právě variabilita v něm, tedy rozmanitost, je důležitá pro rovnováhu v přírodě. Biodiverzita mimo jiné zajišťuje čistou vodu a úrodnou půdu. Přírodní zdroje, které následně slouží zemědělství, z něhož lze získávat potraviny a suroviny.
Jak založit přírodní zahradu
Rostliny v přírodní zahradě
Vhodné jsou také dřín obecný (Cornus mas), vrba jíva (Salix caprea), růže šípková (Rosa canina), řešetlák (Rhamnus frangula), trnka obecná (Prunus spinosa) a hloh jednosemenný (Crataegus monogyna).
A co takhle květinovou louku? V designu zahrady vypadá pěkně, ušetříte si únavné sekání trávníku a zároveň uděláte hodně pro biodiverzitu na zahradě.
Fauna v přírodní zahradě
Jak udělat ze své zahrady ráj pro motýly, divoké včely, ježky a další?
- Pokud nechcete nechat listí ležet na zahradě, jednoduše ho uložte do živého plotu. Tam poskytne úkryt například ježkům, žížalám a hmyzu a rozloží se na humus bohatý na živiny.
- Máte štěstí a hnízdí na vaší zahradě ptáci? Dbejte na to, abyste keře a živé ploty stříhali pouze mimo období hnízdní.
- Pokud chcete sekat způsobem šetrným ke zvířatům, použijte kosu nebo v lepším případě strunovou sekačku. Tím udržíte hmyz a další živočichy při životě. Nejlepší je ponechat pruhy trávy, kam se hmyz může uchýlit, a posekanou trávu nechat jeden den, aby se hmyz mohl včas dostat do bezpečí, než ji celou odklidíte. Pomůže také, když neposekáte všechno najednou. Hmyz tak může déle nacházet potravu.
- Mrtvé dřevo, kleč a zídky jsou cenným biotopem pro mnoho druhů.
- V horkých letních dnech můžete ptákům pomoci tím, že jim zřídíte ptačí lázně. Nejlépe na místě, které je mimo dosah sousedovy kočky.
- Uschlé nebo odumřelé rostliny si často uchovávají část semen. Jejich ponechání v zimě pomůže ptákům a hlodavcům přečkat chladné období.
- Milujete, když na vaší zahradě cvrlikají ptáci? V přírodní zahradě vás jistě čekají mnohohlasé koncerty. Pokud vysadíte původní květiny, keře a stromy, nabídnete opeřeným obyvatelům zahrady bohatý výběr plodů a semen.
- Vybudujte si v přírodní zahradě napajedlo. Žízniví obyvatelé zahrady, jako jsou ježci, ptáci a hmyz, vám poděkují.
Vytvoříte-li jezírka a biotopy, vytvoříte důležitá stanoviště pro obojživelníky, jako jsou žáby a ropuchy. Ptáci a drobní savci na vaší zahradě mohou jezírko využívat k ochlazení nebo pití. Nezapomeňte, že břeh by se měl pomalu svažovat, aby nespadli do vody.
Jezírko navíc shromažďuje dešťovou vodu a láká další druhy hmyzu, například vážky.
Co obyvatelé přírodní zahrady ocení
Biologická ochrana rostlin
Používejte půdu bez rašeliny a organická hnojiva. Tímto způsobem pomáháte chránit naše přírodní zdroje.
Střídání plodin znamená, že na stejném místě pěstujete různé plodiny v chronologickém pořadí. Střídáte rostliny, které mají vysoké, střední nebo nízké nároky na živiny. Tím se také udržuje zdravá půda.
Smíšené pěstování znamená, že kombinujete určité rostliny, které si navzájem prospívají, například tím, že se brání škůdcům.
Nejdříve prevence a monitoring. Jakmile je totiž rostlina skutečně napadena, v ekologickém zahradnictví pomůže pouze masivní prořezávání. Proto je obzvláště důležitý tzv. monitoring, tedy sledování napadení a následná redukce škůdců.
Skleník je ideálním místem pro pěstování rostlin. Rovnoměrné teploty ocení nejen exotické rostliny - zdejší klima je mimořádně příznivé i pro mnohé škůdce. Navíc je zde méně predátorů. Proto se vždy pečlivě dívejte a v případě napadení okamžitě jednejte.