Před osetím musíte půdu řádně zkypřit minimálně do hloubky ryče, a to i v případě, že budou kořeny budoucí travnaté plochy zasahovat do hloubky jen zhruba 10 cm. Tím se otevřou spodní vrstvy půdy a voda se bude moci lépe vsakovat. Práci vám usnadní použití zahradního kultivátoru. Odstraní se tím kameny a zbytky kořenů a podle jakosti dané půdy můžete zapracovat i hnojiva a přípravky pro zkvalitnění půdy.
Jak založit trávník
Mít trávník jako ze žurnálu chce trpělivost, péči a čas při výběru toho správného typu pro vaši zahradu. Jak trávník založit, aby vám rostl před očima, vám poradíme v tomto návodu.
Na tento projekt budete potřebovat
Krok za krokem
Příprava půdy
Po ukončení hrubých zemních prací následuje v dalším kroku vlastní příprava půdy. Odstraňte výraznější nerovnosti pomocí hrábí a poté nechte půdu 2-3 týdny odpočívat. Tato klidová fáze je důležitá, aby půda znovu zhutněla a v budoucnu nedocházelo k propadání povrchu půdy.
V této době mohou v půdě vyklíčit odpočívající semena plevele, která lze 2-3 dny před zasetím odstranit. Nyní můžete znovu aplikovat přípravek pro zkvalitnění půdy a hnojivo.
Po této úpravě půdy plochu srovnejte a zpevněte použitím nášlapných prken nebo nejlépe zahradního válce, čímž zabráníte nadměrnému zkypření.
Před výsevem jednou promíchejte travní směs rukou. Díky tomu se ve směsi rovnoměrněji rozdělí jednotlivé traviny resp. semena a budoucí trávník získá homogenní vzhled. Pro dosažení hustého a odolného trávníku rovnoměrně vysejte 20-25 g směsi na 1 m2. To můžete provést buď ručně, nebo pomocí sypacího vozíku.
V případě ručního setí použijte o něco více osiva, které zaručí vytvoření ucelené travní plochy. Použitím sypacího vozíku dosáhnete pravidelnějších výsledků, zejména pokud osivo rozložíte ve dvou etapách do kříže. Další praktickou metodou je smíchání osiva s pískem a jeho výsev pomocí sypacího vozíku.
Po vysetí travní směsi musíte semena zatlačit do země pomocí nášlapných prken nebo zahradním válcem. Toto intenzivní spojení se zemí udržuje semena vlhká, urychluje jejich klíčení, chrání je před odvátím a zabraňuje ptákům, aby semena vyzobávali. Použitím zahradního válce vytvoříte rovnoměrný povrch.
Nově vyseté travní semeno musíte udržovat rovnoměrně vlhké zejména během prvních 3-4 týdnů. Při zalévání držte proud vody směrem nahoru, aby se mohla voda rovnoměrně snášet shora dolů. Výhodou tohoto postupu je, že se travní semeno výrazně neodplavuje a voda se ještě může ve vzduchu mírně ohřát.
Jakmile se vytvoří hustý koberec, je váš trávník soběstačný. Za běžného letního počasí stačí cca. 10-15 litrů vody na m2. Kolem stromů nebo bohaté vegetace vyžaduje trávník vydatnější závlahu. V zalévání pokračujte i přesto, že již osivo vyklíčilo. Pro travní plochy o velikosti 100 m2 a více se vyplatí použít zavlažovač.