Jak fungují krbová kamna s výměníkem?
Krbová kamna s výměníkem potěší každého, kdo si chce užít teplo z krbu, ale zároveň ho nechce mít jen jako lokální topidlo, ke kterému bude stejně muset pořídit i nějaké další. Kamna s teplovodním výměníkem dávají teplo místnosti, v níž se nacházejí, a zároveň energii předávají do vody, kterou pak vedete do dalších místností. Ke kamnům si navíc můžete přikoupit taky akumulační nádrž, která nastřádá teplou vodu i na dobu, kdy nemůžete přikládat do kamen.
Zatímco klasická krbová kamna stačí připojit na komín, ta s výměníkem musí „ladit“ a „pasovat“ s ústředním topením, případně taky s bojlerem. Aby to celé pak fungovalo, jak má, a aby kamna dlouho vydržela v dobré kondici, je potřeba je správně zapojit. Připravili jsme pro vás návod, podle kterého to určitě zvládnete.
Nepodceňte přípravu. Je důležitější, než si možná myslíte
Než začnete kamna zapojovat, myslete na to, že musí stát na kvalitním povrchu – často totiž váží kolem 100 kilogramů a vy byste určitě nebyli rádi, kdyby se pod nimi začala hroutit podlaha. Rovněž berte v úvahu, že musí stát na dokonale nehořlavém povrchu, tedy na keramice, kameni, speciálním tvrzeném skle, případně na kvalitních izolačních podložkách.
Než kamna kamkoli umístíte, promyslete všechno tak, aby byla dostatečně daleko od zdi a dalších předmětů. A samozřejmě abyste se ke všem jejich částem bez problémů dostali, kdyby došlo k jakýmkoli potížím nebo až přijde řada na jejich čištění.
A co samotné zapojení?
To nejdůležitější je zapojit kamna paralelně se současným kotlem. K tomu budete muset využít zpětné klapky a oběhové čerpadlo, které zapojíte před kamny nebo krbem. Teplá voda se díky tomu bude dostávat do ústředního topení a studená voda se bude pohybovat směrem ke kotli a výměníku.
Už při zapojování musíte řešit taky to, jestli není voda ve výměníku moc studená. Kdyby totiž byla chladnější než 55 °C, nejspíš by se ve výměníku srážela a docházelo by k vytváření dehtového povlaku. Nejjednodušším způsobem, jak tuto záležitost vyřešit, je nainstalovat kolem výměníku bypass, tedy okruh s termostatickým ventilem, který do výměníku pustí jen správně teplou vodu.
Zároveň musíte hlídat také to, aby voda nebyla moc horká a nezačala se v systému vařit. To zase ohlídá bezpečnostní ventil – hodně užitečný pomocník.
Pomocí kamen s výměníkem můžete ohřívat i teplou užitkovou vodu, kterou pak využijete na hygienu nebo na práce v domácnosti. Pokud chcete zrealizovat i tento nápad, budete muset připojit taky bojler. Ten se musí v celém systému nacházet před prvním radiátorem, aby se voda v něm ohřívala přednostně. Žádná další specifika jeho zapojení nevyžaduje.
Schémata zapojení
Desatero tipů pro provoz kamen a krbu s teplovodním výměníkem
1. Výkon kamen je věda. Rozdělujeme ho totiž na „do vzduchu“ (výkon, který kamna předávají do prostoru, ve kterém jsou umístěna) a výkon tzv. „do vody“ (výkon, který zajistí teplovodní výměník a předá jej do systému topení).
2. Pokud zvolíte nízký výkon, počítejte s tím, že vám neumožní komfortní vytápění všech potřebných prostor. Naopak předimenzovaný výkon povede k přetopení a neustálému škrcení přívodního vzduchu do topeniště.
3. Potýkáte se s vyšším výkonem? Můžete ho využít ve spojení s akumulační nádrží.
4. Správné zapojení kamen s teplovodním výměníkem do systému ústředního topení je mimořádně důležité pro jejich správnou funkci i dlouhodobou životnost.
5. Již výše jsme zmínili, že teplota vody v systému nesmí být příliš nízká. Pamatujte na to!
6. Obdobný problém může nastat také s přehřátím vody. I zde je použití bezpečnostního ventilu na místě.
7. Myslete na to, že kamna je potřeba zapojit paralelně se současným kotlem, tedy nikoliv jednoduše do okruhu za kotel.
8. Jakmile budete zapojovat kamna nebo krb s teplovodním výměníkem, umístěte čerpadlo v jejich blízkosti. Důvodem je hlučnější provoz čerpadla, který vás může v obytných místnostech rušit.
9. Kamna či krb s teplovodním výměníkem jsou o něco náročnější na dobrý tah v komíně než kamna/krb bez teplovodního výměníku. Myslete na to a udržujte komín v dobrém stavu.
10. Kamna nebo krb s teplovodním výměníkem mohou ohřívat také teplou užitkovou vodu.