Využijte každý centimetr
Zejména v malých kuchyních je třeba využít a promyslet každý centimetr. Než se odvážíte pustit do kulinářských výzev, je na prvním místě plánování kuchyně. Zde není místo pro standardní řešení, ale pro originální nápady.
Měli byste si poznamenat každý milimetr, protože nakonec záleží právě na rozměrech. Poznamenejte si také, kde jsou v malé kuchyni přípojky plynu a vody, kde jsou dveře, okna, parapety a lišty a kde máte v kuchyni zásuvky. Pro správné dispoziční řešení kuchyně se zamyslete nad tím, co je pro vás v kuchyni důležité. Hodně úložného prostoru, velká pracovní deska, jídelní kout, velká lednice nebo sklad vína?
Pak se zamyslete nad vybavením malé kuchyně z té druhé strany. Co všechno budete potřebovat? Kam to uložíte? Co s nádobím a pomocníky, které využíváte jen zřídka? Stanovte si možnosti a rozpočet co nejdříve.
Malé kuchyňské linky pro malé kuchyně začínají na šířce 220 cm a můžete si je pořídit s elektrickými spotřebiči nebo bez nich. Získáte tak základ, který můžete přizpůsobit a rozšířit podle svých individuálních podmínek. Pokračovat můžete kuchyněmi od šířky 280 cm, ve kterých je obvykle vestavná chladnička, pokud se tedy rozhodnete pro kuchyňskou linku s elektrickými spotřebiči.
Rohová kuchyňská linka
S rohovou kuchyní ve tvaru písmene L můžete maximálně využít dostupný prostor. Rohové kuchyně jsou k dispozici ve velikosti 280 x 170 cm. Součástí kuchyňského řešení jsou všechny potřebné elektrické spotřebiče včetně chladničky. Tvar L umožňuje optimální využití rohu a poskytuje další pracovní plochu nebo nabízí možnost uložení kávovaru či rychlovarné konvice. Nástěnné skříňky vám poskytnou dostatek úložného prostoru.
Nestandardní dispozice
Sestavte si malou kuchyň tak, jak potřebujete. Vše pro malou kuchyňskou linku je k dispozici i jednotlivě: spodní kuchyňské skříňky, rohové skříňky, korpusy k horním skříňkám, závěsné kuchyňské skříňky, kryty na vestavné spotřebiče, potravinové skříňky a doplňky.
To vám dává možnost sestavit si individuální kuchyň a využít každý kout. K tomu se hodí zejména jednotlivé rohové nástěnné skříňky nebo rohové spodní skříňky.
Pracovní plocha v malé kuchyni
- Naplánujte si alespoň 60 cm pracovní plochy. Pracovní plochu můžete rozšířit tak, že ke kuchyňskému dřezu připevníte desku a použijete ji jako další plochu.
- Kuchyňský ostrůvek můžete také připojit jako poloostrov na kuchyňskou linku a pak ho zároveň používat jako pult.
- Mezi kuchyňskou linkou a kuchyňským ostrůvkem ponechte alespoň 120 cm, aby bylo možné otevírat zásuvky z obou stran. To platí i pro protilehlé kuchyňské linky.
- Využijte výšku místnosti v malé kuchyni se závěsnými skříňkami až ke stropu. Nástěnné skříňky byste měli montovat pouze na jednu stěnu, jinak bude místnost vypadat menší.
- Pokud máte v malé kuchyni šikmou střechu, využijte sníženou stěnu pro regály, police, servírovací vozíky nebo, pokud máte vysoký sklon, pro jídelní stůl a židle.
- Pokud je vaše kuchyň úzká, jsou vhodné zejména otevřené regály, které působí vzdušně, nebo závěsné skříňky s prosklením.
- Do malé kuchyně používejte menší elektrické spotřebiče; k dispozici jsou i myčky nádobí o šířce 45 cm.
Projektové poradenství HORNBACH
Potřebujete se svým projektem pomoct? Usnadníme vám cestu k vaší vysněné kuchyni. V
Nemáte žádnou prodejnu HORNBACH v blízkosti? Ani to pro nás není problém. Využijte naše
Jak vytvořit úložný prostor v malých kuchyních
V malé kuchyni má každý kout a zákoutí, ať už je jakkoli malé, svůj význam. Stále je tu totiž místo pro úložný prostor. Spodní rohové kuchyňské spodní skříňky se stanou ještě praktičtějšími, pokud obsahují otočnou polici. Ušetříte tak místo, ale vždy snadno dosáhnete na to, co potřebujete. Výsuvné potravinové skříně se skvěle hodí do výklenků, zabírají málo místa, ale poskytují dostatek úložného prostoru.
Další možností, jak vyplnit rohy nebo výklenky, jsou otevřené regály v malé kuchyni. Můžete do nich uložit spoustu věcí. Pokud jsou však přeplněné nebo chaotické, bude vaše kuchyně rychle vypadat neuspořádaně a nepřehledně.
Chcete-li plně využít prostor v kuchyni, jsou dobrým nápadem otevřené nástěnné police. Umožňují maximálně využít nejen stěny, ale také boky mezi pracovní deskou a horními skříňkami nebo kuchyňskou stěnu. Pokud tam budete ukládat věci, které potřebujete každý den, nebudete je muset hledat ve skříňkách. Pokud je regál opatřen háčky, najdou zde místo i utěrky nebo vařečky.
Jak zvětšit malou kuchyň
Pokud chcete místnost rozjasnit, vždy platí pravidlo: použijte světlé barvy. To platí i pro kuchyň. Nemusí to však být vždy jen bílá, řešením v malých kuchyních je také světle šedá, pastelové barvy nebo přírodní tóny.
Stejnou barvu byste měli zvolit i pro horní i spodní kuchyňské skříňky, aby vaše malá kuchyňka působila celkově jednotně.
Je důležité kuchyň řádně osvětlit a nainstalovat dostatek svítidel. V malé kuchyni mají smysl také posuvné skleněné dveře. Získáte tak prostor, o který byste s plnými dveřmi přišli. Prosklené nebo skleněné dveře navíc malou kuchyň prosvětlí.
Jídelní prostor v malých kuchyních
Máte ještě volný výklenek? Pak si postavte vlastní jídelní kout. Další možností je skládací stůl do malé kuchyně. Nástěnné skládací stoly jsou obzvláště praktické, protože je můžete po skončení práce jednoduše složit. Jsou vhodné nejen k jídlu, ale také jako další pracovní plocha. Princip je vlastně stále stejný. Deska stolu je připevněna ke stěně dřevěnými lamelami a drží ji jedna nebo více podpěr.
Nástěnné skládací stoly jsou k dispozici v mnoha provedeních. Nejjednodušší způsob, jak si takový stůl postavit, je pomocí skládacích policových držáků a stolové desky. Pokud chcete něco luxusnějšího a s dalším úložným prostorem, postavte si v malé kuchyni nástěnný bar.