Na vrchní vrstvě akrylátu se nepříznivě podepisují padající předměty i ostré hrany. Nepřítelem vrchní vrstvy vany jsou i agresivní čistící prostředky, které dávají vnitřku vany zabrat ze všeho nejvíce. Obdobně činí vodní rez, jež na povrchu, který by se měl lesknout jako zrcadlo, vytváří nevzhledné barevné a matné skvrny.

Ještě předtím, než se pustíme do renovace vany, pokusíme se obyčejným citronem odstranit viditelné skvrny. Podle staré babské rady stačí místa pokapat nebo potřít šťávou z citrusu, zpravidla samy zmizí. Pokud ne, můžeme ještě zkusit kyselinu solnou nebo šťavelovou. Koupíme je v drogeriích. V rukavicích kyselinu rozetřeme hadříkem na špinavá místa, necháme působit a pak důkladně opláchneme.

Pokud selže chemie i babské rady, nastává čas pro renovaci pomoci speciálních, k tomu vyvinutých opravných setů a nátěrů. Opravná sada slouží k drobným opravám trhlin a defektů akrylátové skořepiny vany. Souprava se skládá z tekuté složky vlastního metylmetakrylátu a tekuté složky iniciátoru polymerační reakce doplněného ředidlem.

Obecně platí, že poškozené místo vybrousíme, vyhladíme a doplníme akrylát. Pak znovu přebrousíme a vyhladíme do finální podoby. Povrch akrylátových van lze každopádně vybrousit tak, že bude opět vypadat jako nový.

Pomocí retušovacích sad lze opravit i litinové či mramorové vany. Smalt sice patří k nejtvrdším materiálům, proto ho téměř nelze poškrábat, ale zároveň je velmi křehký. Proto smaltovaná vana trpí, padají-li do ní těžší a ostré předměty a vrchní vrstva smaltu se odštípne.

Nejjednodušším způsobem renovace je buď lokální retuš nebo nástřik příslušnými barvami. Před velkoplošným nástřikem je nejprve nezbytné poškozená místa opravit vrstvou smaltu z retušovací sady, obrousit a poté zdrsnit plochu, na kterou se barva bude nanášet.

Plechové vaně může prospět i vlepená akrylátová vložka. Tím lze získat novou kvalitu za rozumnou cenu a využít největší přednosti akrylátu. Opravená plechová vana bude po faceliftu teplá na dotek.

V současnosti se na trhu objevují i vany mramorové. Z litého mramoru se nejčastěji vyrábějí vaničky do sprchových koutů. Opravná sada na vaničky z litého mramoru je tvořena dvousložkovým epoxidovým tmelem, který se po aplikaci přeleští jemnou brusnou pastou. Litý mramor je vyroben ze směsi dolomitu, sklářského písku, polyesterové pryskyřice a barviva. Vyhovuje přísným hygienickým normám a díky dokonale hladkému povrchu se velmi snadno udržuje. Má výborné izolační vlastnosti a vysokou nosnost, v tenké vrstvě až 300 kilogramů.