Původ
Vlast kaktusů se původně omezovala na americký kontinent. Dnes jsou kaktusy a sukulenty rozšířeny prakticky po celém světě. Největší výskyt kaktusů je však i nadále v Americe, hlavně v Mexiku a kolem obratníku Kozoroha (Argentina / Bolivie).
Kaktusy najdeme v nejrůznějších biotopech. Vyskytují se v tropických dešťových lesech, v nížinách, vysokých horách, stepích, polopouštích i suchých pouštích.
Růst a přezimování
Je-li chladno a delší dobu neprší, mají mnohé kaktusy a sukulenty růstovou pauzu. Proto většina druhů roste v létě a v zimě odpočívá. Existují však také druhy, které nevykazují žádné klidové období, jelikož vysoké kolísání teplot dobře snášejí. Ve fázi odpočinku se rostliny v závislosti na druhu zalévají málo nebo vůbec.
Podle způsobu přezimování lze rostliny rozdělit zhruba do 3 skupin:
Teplomilné
- Vyžadují teplotu nad 15 °C.
- Většinou nemají klidové období.
- Patří sem kaktusy z Karibiku: Aloe, Aeonium, Crassula, Gasteria, Kalanchoe, Pleiospilos, Senecio, Discocactus, Melocactus.
Chladnomilné
- Přezimují nejlépe při teplotě 5–10 °C.
- Mají rády světlo.
- Jedná se o většinu druhů kaktusů.
Mrazuvzdorné
- Nejsou vhodné pro pěstování při pokojové teplotě.
- Venkovní sukulenty.
- Mrazuvzdorné venkovní kaktusy jako Escobaria missouriensis, Opuntia.
Správná péče
Důsledná péče, pravidelná kontrola výskytu škůdců a správný výběr stanoviště jsou nejdůležitějšími opatřeními pro prevenci onemocnění. Tyto tipy pomohou zajistit dlouhý a zdravý život vašich kaktusů.
Stanoviště
- velice světlé (ale na jaře bez přístupu ostrého poledního slunce),
- teplé jižní stanoviště – od května do října okenní parapet nebo balkon,
- dostatek čerstvého vzduchu (ale bez průvanu!).
Substrát pro kaktusy a sukulenty
- kyprý,
- s obsahem písku,
- pozor na zamokření.
Zavlažování
- voda s malým obsahem vápníku a soli (nejlépe dešťová voda),
- zamokření = nebezpečí hniloby,
- zálivka až po vyschnutí substrátu,
- při suchém vzduchu rosení,
- rostlinu zalévejte ráno a večer, nikdy ne za parného slunce,
- zohledněte různou potřebu vody.
Hnojení
- používejte speciální hnojiva na kaktusy,
- hnojte opatrně a nikdy ne na prudkém slunci i při vysušené zemině,
- pouze v růstové fázi (do září), kromě vánočních kaktusů.
Druhy kaktusů a sukulentů
Závěsné rostliny
Sukulenty v závěsných květináčích jsou vynikajícími pokojovými rostlinami, které svou záplavou květů navozují exotickou atmosféru a nemají trny. Typickými zástupci jsou:
Euphorbia caput medusae
Pochází z Jižní Afriky. Má stočené větvičky o délce až 75 cm. V létě potřebuje dostatek slunce a každé 4 týdny hnojení. V zimě udržujte teplotu stanoviště minimálně na 12°C, málo zalévejte a zabraňte přemokření.
Epiphyllum anguligerum (“Fylokaktus”)
Pochází z Mexika. Jeho výhony jsou svěšené dolů až do 1m. V létě kvete bíle, vyžaduje dostatek nepřímého světla, tepla a vlhkosti. V zimě musí být tato rostlina, citlivá na mráz, umístěna v domě.
Rhipsalis coriaceae/Pseudorhipsalis ramulosa „Red Coral”
Pochází ze Střední Ameriky a Karibiku a roste ve stejných podmínkách jako orchideje a bromelie. V létě pravidelně zavlažujte. V době květu od listopadu pak zalévejte častěji a zajistěte kaktusu dostatek světla.
Sloupové kaktusy
Sloupové kaktusy představují známé podhorské a horké, resp. pouštní kaktusy a díky svým nádherným trnům jsou velice oblíbené. Svou úctyhodnou výškou hledají tyto rostliny stále světlo. Typickými zástupci jsou:
Cleistocactus strausii (chlupatý kaktus)
Území původu: Jižní Amerika. Kaktus má hustý vlas a tenké trny. V létě ho postavte nejlépe na slunné místo (do zahrady nebo na balkon) a důkladně zalévejte, popř. roste. V zimě je vhodné rovněž světlé stanoviště, ale zavlažujte jen zřídka.
Oreocereus (Horský kaktus, Dědek, Andský stařec)
Pochází z And. Hustě vlasatý s výraznými žebry a silnými trny. V létě vyžaduje mnoho slunce, teplo a čerstvý vzduch. Večer ho roste vodou. Přezimuje na světlém, suchém a chladném místě při teplotě kolem 10-12 °C.
Pilosocereus azureus
Je rozšířen v Mexiku, Karibiku a v tropické Jižní Americe. Dosahuje výšky až 10 m a roste dobře ve světlém, teplém písku. V létě ho v teplých, slunečných dnech jen občas pokropte. V zimě udržujte teplotu kolem 8-14 °C a poměrně suchou půdu.
Espostoa melanostele/Pseudoespostoa melanostele
Pochází z Peru. Jeho podlouhlé kompaktní tělo dorůstá až 80 cm. V létě ho postavte na slunné venkovní stanoviště a zalévejte do spodní misky. Uprostřed léta udělejte v zavlažování krátkou přestávku. V zimě mu vyhovuje suché stanoviště s teplotou cca 4-8 °C.
Solitérní kaktusy
Solitérní kaktusy jsou nápadné svým neobvykle hezkým a objemným tvarem a dobře vynikají jako volně stojící rostliny. Typickými zástupci jsou:
Pilosocereus azureus
Je rozšířen v Mexiku, Karibiku a v tropické Jižní Americe. Dosahuje výšky až 10 m a roste dobře ve světlém, teplém písku. V létě ho v teplých, slunečných dnech jen občas pokropte. V zimě udržujte teplotu kolem 8-14°C a poměrně suchou půdu.
Ferocactus stainesii/F. pilosus (Sudový kaktus)
Území původu: Mexiko a USA. Má zářivě oranžovočervené květy a vytváří často četné odnože. V létě má rád teplé a slunné stanoviště, nejlépe na jižním okně. V zimě ho umístěte na chladné, suché a světlé místo.
Echinocactus grusonii (lidově Ježunka)
Pochází z Mexika. Zářivě žlutý, kulatý kaktus dorůstá až 50 cm. V létě ho postavte na slunné a teplé venkovní stanoviště a zavlažujte pouze do spodní misky. Přezimuje v teplé i chladné místnosti. Je to vůbec nejznámější kaktus.
Espostoa melanostele/Pseudoespostoa melanostele
Pochází z Peru. Jeho podlouhlé kompaktní tělo dorůstá až 80 cm. V létě ho postavte na slunné venkovní stanoviště a zalévejte ze spodu. Uprostřed léta udělejte v zavlažování krátkou přestávku. V zimě mu vyhovuje suché stanoviště s teplotou cca 4-8 °C.
Euphorbia ingens (Pryšec)
Pochází z Afriky. V přírodě dorůstá výšky až 10 m. V létě vyžaduje mnoho světla a od března do října každé dva týdny důkladnou zálivku. Přezimování je možné v chladném i teplém prostoru. Snáší velké teplotní výkyvy.
Kaktusy „Zelení ježci“
Zelení ježci jsou svým kulatým tvarem neskutečnou zásobárnou vody a mohou tak vydržet dlouhou dobu bez čerstvé vody. Typickými zástupci jsou:
Melocactus (Melounový kaktus)
Území původu: Karibik, Brazílie a Jižní Amerika. Melounový kaktus kvete až ve stáří 8–10 let. V létě pro něj vyberte teplé a slunné stanoviště a příliš často ho nezalévejte (1x za měsíc). V zimě ho ponechte ve světlém písku při teplotě cca 15°C (raději v mělké než hluboké nádobě).
Ferocactus histrix (Sudový kaktus)
Pochází z Mexika. Dorůstá až 1m a nese jedlé plody. V létě má rád teplo, nejlépe jižní okno nebo venkovní stanoviště. V zimě ho umístěte do suchého prostoru s minimální teplotou 10–12°C.
Echinocactus grusonii (Ježunka)
Pochází z Mexika. Zářivě žlutý, kulatý kaktus dorůstá až 50 cm. V létě ho postavte na slunné a teplé venkovní stanoviště a zavlažujte pouze ze spodu. Přezimuje v teplé i chladné místnosti. Je to vůbec nejznámější kaktus.
Bílé kaktusy
U většiny bělovlasých kaktusů slouží vlasy ve dne jako ochranný stín a v chladných nocích rostlinu zahřívají. Typickými zástupci jsou:
Notocactus scopa
Pochází z Brazílie. Dobře roste a kvete již jako mladá rostlina. V létě dbejte na teplo, slunce a dostatek čerstvého vzduchu. V zimě vyberte světlé stanoviště s teplotou kolem 10-15°C a zalévejte jen zřídka.
Brasilicactus haselbergii
Pochází z Brazílie. Kvete již na začátku roku oranžovo červeně. V létě ho chraňte před prudkým sluncem, umístěte do polostínu a dostatečně zavlažujte. V zimě rostlinu postavte na suché stanoviště s teplotou cca 10-15°C a začněte zalévat až po vyrašení pupenů na trny.
Mammillaria/M. hahniana/M. spinosissima/M. bombycium (Cecuň)
Území původu: Mexiko. Dobře rostoucí kaktusy s hvězdicovitými květy a snadnou péčí. Rostliny s trny postavte na slunné místo a zelené rostliny spíše do stínu. V zimě je mírně zalévejte a uchovejte v chladu při teplotě cca 8-12°C.
Espostoa melanostele/Pseudoespostoa melanostele
Pochází z Peru. Jeho podlouhlé kompaktní tělo dorůstá až 80 cm. V létě ho postavte na slunné venkovní stanoviště a zalévejte do spodní misky. Uprostřed léta udělejte v zavlažování krátkou přestávku. V zimě mu vyhovuje suché stanoviště s teplotou cca 4-8 °C.
Šlechtěné kaktusy
Šlechtěným kaktusům chybí zelený chlorofyl nezbytný pro fotosyntézu. Pro přežití se roubují na jiné kaktusy, což evokuje jejich pestré barvy. Typickými zástupci jsou:
Gymnocalycium mihanovichii (Jahodový kaktus) - barevné mutace
Území původu: Jižní Amerika. Červené hlavičky musí být z důvodu absolutně chybějícího chlorofylu naroubovány na zelený Hyolcereus. V létě rostliny umístěte na světlé a teplé stanoviště, zabraňte však přístupu intenzivního slunečního záření. V zimě je postavte do světlé, suché místnosti s teplotou nad 12°C. Lze je ponechat i v pokojové teplotě, pak ale potřebují zálivku 1x měsíčně.
Chamaecereus silvestrii
Pochází z Argentiny. Kaktus s bohatými výhonky je oblíben hlavně díky svým červeným květům a snadné péči. V létě ho pěstujte na světlém místě bez přístupu přímého poledního slunce a příliš nezalévejte. V zimě vyžadují chladné stanoviště.
Živé kameny
Živé kameny patří do čeledi Aizoaceae (rostlin, jejichž květy se otvírají až po poledni). Přebírají tvar a barvu okolních kamenů, a proto jsou od nich sotva k rozeznání. Typickými zástupci jsou:
Lithopsy
Území původu: Jižní Afrika. V létě potřebují mnoho světla a čerstvý vzduch, ale pouze tolik vody, aby byla půda vlhká. V zimě je uchovávejte v chladném místě s teplotou kolem 4–10°C. Jelikož listy zadržují mnoho vody, zalévají se opět až v dubnu, jakmile starý pár listů zaschne. Potom celý rok nerostou.
S blahodárnými účinky
Sukulenty s blahodárnými účinky mohou obsahovat antibakteriální a dokonce léčivé látky. Typickými zástupci jsou:
Aloe vera (Pravá Aloe)
Aloe vera se v současné době vyskytuje téměř na celém světě. Dřeň z listů obsahuje léčivé látky a podporuje trávení. V létě má ráda slunce, v zimě ji uchovávejte při teplotě 12-15°C.
Aloe somaliensis
Území původu: Somálsko. Její pestrobarevné mramorované listy jsou velice atraktivní a nenáročné. V létě se jí nejlépe daří na nepřímém slunci. V zimě ji umístěte do místnosti s teplotou 5-10°C a málo zalévejte.
Haworthia limifolia
Pochází z Jižní Afriky. Bohatě strukturované listy se velmi dobře vyjímají v úzkém květináči. V létě pro ni zvolte teplé místo, chráněné před prudkým slunečním zářením. V zimě málo zalévejte.
Gasworthia
Pochází z Namibie a Jižní Afriky. Kříženec druhu Haworthia a Gasteria připomíná svými vlastnostmi Haworthii a je rovněž nenáročný na péči.
Rarity
Rarity jsou pro sběratele a milovníky rostlin opravdové skvosty, neboť se vidí velmi zřídka. Typickými zástupci jsou:
Euphorbia lactea ‚Cristata‘
Území původu: Thajsko. Jeho název je podle vlnitého růstu, který však můžeme vidět nejen u sukulentů. V přírodě se vyskytuje jako mutace a zpravidla se roubuje. V létě vyžaduje světlé a slunné stanoviště, avšak chráněné před poledním sluncem. V zimě rostlinu uchovávejte při teplotě minimálně 12°C.
Euphorbia obesa (Pryšec)
Pochází z Jižní Afriky. Připomíná kaktus, ale je příbuzný s vánoční hvězdou. Zcela symetrická rostlina bez trnů je jedinečným solitérem. V létě má ráda plné slunce a teplo a zalévá se ze spodu. Přezimuje v suchu při teplotě cca 15°C.
Astrophytum myriostigma (Biskupská čepice)
Pochází ze středního a severního Mexika. Svými bílými tečkami nasává vodu z rosy. V létě ji umístěte na slunné stanoviště a zalévejte až po zaschnutí substrátu. Přezimuje v suchu cca při teplotě 8°C.