Rychlá kontrola a jde se na to
S prvními slunečními paprsky vaše (i naše) chuť do práce vzrůstá raketovou rychlostí. Konečně je zase počasí a čas na zahradě něco dělat. Čím začít? Obhlídkou zahrady. Přežilo všechno? Objevil se někde plevel? Slimáci se připravují k útoku? Tak s nimi a s plevelem zatočte jako první.
Život pod zemí je tak pestrý, že si to asi nedokážeme ani představit. Miliardy mikroorganismů si žijí podle svého, nás k tomu nepotřebují. Nechme je být a do půdy zasahujme jen tehdy, když budeme sázet nové rostliny nebo vysévat semínka.
Jaro = sázení
Existují rostliny, které je třeba vysadit už na podzim. Jenže většina z rostlinné říše vyžaduje výsev až potom, co poslední mrazíky pominou. Platí to například pro trvalky, hortenzie, ibišky, některé jehličnany a stálezelené opadavé keře. Pokud máte chuť na broskev, meruňky, ořech nebo kiwi, tak i ty sázejte až ve chvíli, kdy už není půda zmrzlá.
Tip
Jakmile rozkvete třešeň, můžete vysadit další časně kvetoucí rostliny, jako jsou gladioly, jiřiny a lilie, a zajistit si tak spoustu barev na jarní zahradě.
Kdy sázet zeleninu
Jakmile půda po zimě trochu oschne a přestane být mazlavá, můžete se pustit do pěstování zeleniny. Tyto druhy zeleniny a bylinek jsou připraveny k pěstování již v březnu:
Výsev | |
---|---|
|
|
Čas na rané brambory
V polovině března je také čas začít s přípravou raných brambor, které můžete sklízet koncem léta. Nejprve je třeba brambory předem naklíčit:
- Vložte sadbu brambor vedle sebe do beden nebo krabic od vajec.
- Nechte je předklíčit na světlém místě při teplotě 12 až 15 °C po dobu asi čtyř týdnů.
- Brambory můžete sázet od druhého dubnového týdne.
- Do poloviny května zakryjte záhon fólií nebo textilií (za mrazivých nocí poskytněte dodatečnou ochranu druhým kusem textilie).
- Jakmile jsou rostliny vysoké přibližně 15 cm, zapravte je do kopečku.
Co jsou to
Hrobečky, nebo také kopečky pomáhají zvýšit výnos sklizně. Mladé stonky zasypete půdou přibližně do poloviny. V této oblasti se pak vytvoří adventivní kořeny, které vytvoří více hlíz. Méně námahy, více brambor.
Předpěstování zeleniny
Na jaře můžete v teple nebo na okenním parapetu začít s množením další zeleniny.
Při venkovní teplotě 22 až 25 °C pak můžete vysévat následující zeleninu:
- rajčata
- papriky
- lilek
- brokolice
- fenykl
- bílé zelí
- květák
- celer
- meloun
Kdy dát muškáty a ostatní rostliny ven?
Měsíce čekaly ve tmě, až přijde jejich čas. Teď už si mohou užívat světlo a začít růst. Řeč je nejen o muškátech, ale také o ostatních květináčích, které přečkaly zimu ve sklepě. Postupně je aklimatizujte na změnu teplot a intenzivnější sluneční světlo. Začněte na stinném místě, aby se nespálily. Pak je na několik hodin umístěte na slunce.
Kdy začít s přesazováním?
Jaro je ideálním obdobím pro přesazování pokojovek. Dopřejte svým kytkám nový substrát a v případě, že kořeny prorůstají drenážním otvorem nebo se ukazují na povrchu, tak i větší květináč. Hlínu provzdušněte perlitem, a ostříhejte zažloutlé listy a stonky. Sami uvidíte, jak se vaše pokojové rostliny zase nadechnou k životu.
Jarní řez stromů a keřů
Zlatice (zlatý déšť), dřišťál a trojpuk (deutzia) jsou jedny z prvních kvetoucích rostlin v našich zahradách. Po odkvětu lze tyto časně kvetoucí rostliny ihned prořezat.
Začátek března je ten správný čas pro řez trvalek na zahradě. Nejen trvalky, ale i levandule a rozmarýn potřebují prořezat. S jarním řezem ovocných stromů počkejte až pominou mrazy. Na jaře se sluší dát nový sestřh také růžím.
Dobrý řez na jaře zajistí, že rostlina bude zdravá a silná.
Jak hnojit zahradu na jaře
Jaro je ideálním obdobím, kdy můžete zahradě dodat potřebné živiny pro dobrý start. Měli byste tedy zásoby živin v půdě doplnit. Každá rostlina potřebuje trochu jinou péči, a to se tedy týká i výběru hnojiva. Myslete na to, aby hnojivo padlo na úrodnou půdu přesně u té rostlinky, která na něj čeká.
Příprava trávníku
Nepotřebujete červený koberec, potřebujete ho mít svěží a zelený. Aby takový zůstal, je nejlepší zahájit program péče o trávník už v březnu. Sekání, hnojení, hubení plevele, vertikutace - to je váš úkol na jaro. V jakém pořadí to dává smysl, jaký je rozdíl mezi mulčováním a sečením, a jaké hnojivo je pro váš trávník to pravé? Koukněte na další návody.