Jaký druh trávníku pro vás bude nejlepší?
Nepřizpůsobujte se vašemu trávníku, ale vyberte si takový, který bude plně odpovídat vašim představám. Pořádáte-li například divoké zahradní párty nebo se z vašeho trávníku často stane fotbalové hřiště pro vaše děti, tak to potřebujete v každém případě robustní trávník. Má-li váš trávník naopak sloužit pro okrasu a nemá se na něj šlapat, hodí se jemnější druh.
Při nákupu travní směsi věnujte pozornost vlastnostem semen. V kvalitě travních směsí jsou docela podstatné rozdíly:
- Směs travin s vysokým podílem nevhodných trav má výrazný růst do výšky a vytváří mnoho řeziva. Nevznikne však žádný hustý drn.
- Kvalitní trávníkovou směs charakterizuje malé množství řeziva a nevýrazný růst do výšky. Taková trávníková směs se z dlouhodobějšího hlediska více vyplatí.
Sportovní a hřištní trávník
Určeny pro řádění! Sportovní a hřištní trávník lze namáhat a vydrží při každé zábavě a sportu. Travní semena tohoto trávníku vytváří robustní, pevný a odolný trávník. Jedná se o užitný trávník pro domácí zahradu odolný proti opotřebení a schopný regenerace.
Okrasný trávník
Okrasný trávník je učiněnou pastvou pro oči a hodí se pro udržovanou zahradu. Tato travní směs se skládá z mimořádně jemných travin, které později vytváří hustý, zakrslý a tmavě zelený travnatý koberec se sametovým povrchem.
Trávník do stínu
Máte na zahradě velké stromy? Trávník do stínu je mnohem méně náročný na světlo, takže se těmto speciálním travním směsím do stínu bude dařit i na ploše s omezeným množstvím dopadajícího slunečního světla.
Kalendář péče o trávník
Péče o trávník v zimě
V lednu, dokud je půda zmrzlá nebo podmáčená, na existující nebo od podzimu založený trávník raději příliš nešlapeme a necháme jej osudu. Čas využijeme k přípravě zahradní techniky a nářadí pro nadcházející sezónu. Až počasí dovolí, což může být už v únoru, vyrážíme do akce.
Péče o trávník v březnu
Jarní péče o trávník
V dubnu nastává příhodný a zároveň nejvyšší čas pro výsev nového trávníku nebo položení drnů. Připravenou půdu uhrabeme do roviny a přidáme granule kombinovaného hnojiva. Sečení trávy totiž bude trávníku odebírat živiny a ty je nutné nahradit v půdě.
Na jaře se trávník hnojí každé čtyři až pět týdnů. Speciální směsi na hnojení trávníků s obsahem nezbytných látek, jako je dusík, draslík a fosfor, jsou k dostání v HORNBACHu i u prodejců zahradní techniky. Požadované množství je uvedeno na obalu.
Mix s pískem je nutný pouze u těžkých půd. Použijte např. umytý křemenný písek (2-3 kg/m2). Do kompletně připravené půdy vpravíme travní semeno. V nabídce jsou směsi pro nejrůznější druhy následného využití – od zátěžových po golfové plochy. Nezbytným úkonem při zakládání trávníku je udusání plochy, klidně ocelovým válcem. Není-li k dispozici, vystačíme s lopatou na plocho.
Chceme-li mít trávník téměř hned, klademe drny nebo travní pásy. Vyznačíme plochu a klademe. Travní materiál srovnáme a přitlačíme k zemi. Další drny položíme co nejblíže a vážeme spoje podobně jako u cihlové stěny. Takto pokryjeme celou plochu. Podél spojů pak nasypeme mezi drny písčitou zeminu. Tento způsob zakládání trávníku je výrazně dražší než osetí, výhodou ale je, že vidíme, co sázíme i jak bude budoucí trávník vypadat.
Již existující trávník posekáme, vyčistíme od organických nečistot a provzdušníme. Jakmile tráva doroste výšky okolo sedmi centimetrů, posekáme. Sečeme jednou týdně, případně častěji, povzbuzuje to hustotu trávníku. Je-li to nutné, aplikujeme přípravek na hubení mechu a plevelů. Trávník provzdušňujeme vertikutátorem do hloubky 2 až 4 centimetry, hráběmi nebo ho hustě prosekneme rycími vidlemi. Odstraníme rostlinné zbytky i mech. Srovnáme hrboly a krtince, dosejeme lysá místa, kde přes zimu zaúřadovala například sněžná plíseň. Existují travní směsi přímo na obnovu stávajících trávníků.
V květnu doroste tráva čerstvě zasazeného pažitu do výšky 8 – 10 centimetrů, trávník poprvé posečeme a shrabeme. U stávajícího trávníku pokračujeme v pravidelném sečení. Sekat můžeme už i plochy, v nichž jsou zasazeny jarní květiny. Odkvetly a sekačka na trávu jim neublíží. Pravidelné sečení trávníku je důležité, protože tráva neustále houstne. Platí, že málo a často je lepší než všechno najednou.
Při každém sečení měňte směr a vzor sečení, aby nebyla tráva stlačena pokaždé stejným směrem. Tráva by se měla při každém sečení zkrátit o polovinu až dvě třetiny, přibližně na 5 centimetrů. V půlce léta může být vhodné ponechat trávu trochu delší, aby lépe odolávala suchu.