Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 21.11.24 v 20:11 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Nepřizpůsobujte se vašemu trávníku, ale vyberte si takový, který bude plně odpovídat vašim představám. Pořádáte-li například divoké zahradní párty nebo se z vašeho trávníku často stane fotbalové hřiště pro vaše děti, tak to potřebujete v každém případě robustní trávník. Má-li váš trávník naopak sloužit pro okrasu a nemá se na něj šlapat, hodí se jemnější druh.

Při nákupu travní směsi věnujte pozornost vlastnostem semen. V kvalitě travních směsí jsou docela podstatné rozdíly:

  • Směs travin s vysokým podílem nevhodných trav má výrazný růst do výšky a vytváří mnoho řeziva. Nevznikne však žádný hustý drn.
  • Kvalitní trávníkovou směs charakterizuje malé množství řeziva a nevýrazný růst do výšky. Taková trávníková směs se z dlouhodobějšího hlediska více vyplatí.

Určeny pro řádění! Sportovní a hřištní trávník lze namáhat a vydrží při každé zábavě a sportu. Travní semena tohoto trávníku vytváří robustní, pevný a odolný trávník. Jedná se o užitný trávník pro domácí zahradu odolný proti opotřebení a schopný regenerace.

Okrasný trávník je učiněnou pastvou pro oči a hodí se pro udržovanou zahradu. Tato travní směs se skládá z mimořádně jemných travin, které později vytváří hustý, zakrslý a tmavě zelený travnatý koberec se sametovým povrchem.

Máte na zahradě velké stromy? Trávník do stínu je mnohem méně náročný na světlo, takže se těmto speciálním travním směsím do stínu bude dařit i na ploše s omezeným množstvím dopadajícího slunečního světla.

V lednu, dokud je půda zmrzlá nebo podmáčená, na existující nebo od podzimu založený trávník raději příliš nešlapeme a necháme jej osudu. Čas využijeme k přípravě zahradní techniky a nářadí pro nadcházející sezónu. Až počasí dovolí, což může být už v únoru, vyrážíme do akce.

Trávníkářův rok startuje zpravidla v březnu, kdy sníh definitivně zmizí. Pokud zakládáme nový trávník, připravíme si půdu k jarnímu setí nebo pokládání travních drnů. Pokud jste už přípravu učinili na podzim, máte výhodu. Půdu vyčistíme od kamenů, staré trávy, plevelů, kořenů a dalších nečistot.

Chceme-li dokonalý trávník, musíme k dočištění použít „totální“, ale k přírodě šetrný herbicid. Plochu zryjeme a její povrch rozdrtíme. Přidáme kompost nebo rašelinu a podle typu půdy písek. Do konce měsíce počkáme, zda nevyraší zvlášť houževnaté plevele, které hbitě zlikvidujeme – chemicky i ručně, například speciálním vytrhávačem plevelů, který dokáže vytáhnout smetanku či pýr i s kořenem.

Pokud opravujeme původní trávník, vyrovnáme poškozená místa zeminou a dosejeme. Vějířovitými hráběmi odstraníme mech a zplstnatělé vrstvy. Tvorba mechů je signálem pro zavápnění trávníku. Použijeme například uhličitan vápenatohořečnatý (50-150 g/m2). Nakonec pohnojíme preparáty s vyšším obsahem dusíku.

Kalendář péče o trávník

V dubnu nastává příhodný a zároveň nejvyšší čas pro výsev nového trávníku nebo položení drnů. Připravenou půdu uhrabeme do roviny a přidáme granule kombinovaného hnojiva. Sečení trávy totiž bude trávníku odebírat živiny a ty je nutné nahradit v půdě.

Na jaře se trávník hnojí každé čtyři až pět týdnů. Speciální směsi na hnojení trávníků s obsahem nezbytných látek, jako je dusík, draslík a fosfor, jsou k dostání v HORNBACHu i u prodejců zahradní techniky. Požadované množství je uvedeno na obalu.

Mix s pískem je nutný pouze u těžkých půd. Použijte např. umytý křemenný písek (2-3 kg/m2). Do kompletně připravené půdy vpravíme travní semeno. V nabídce jsou směsi pro nejrůznější druhy následného využití – od zátěžových po golfové plochy. Nezbytným úkonem při zakládání trávníku je udusání plochy, klidně ocelovým válcem. Není-li k dispozici, vystačíme s lopatou na plocho.

Chceme-li mít trávník téměř hned, klademe drny nebo travní pásy. Vyznačíme plochu a klademe. Travní materiál srovnáme a přitlačíme k zemi. Další drny položíme co nejblíže a vážeme spoje podobně jako u cihlové stěny. Takto pokryjeme celou plochu. Podél spojů pak nasypeme mezi drny písčitou zeminu. Tento způsob zakládání trávníku je výrazně dražší než osetí, výhodou ale je, že vidíme, co sázíme i jak bude budoucí trávník vypadat.

Již existující trávník posekáme, vyčistíme od organických nečistot a provzdušníme. Jakmile tráva doroste výšky okolo sedmi centimetrů, posekáme. Sečeme jednou týdně, případně častěji, povzbuzuje to hustotu trávníku. Je-li to nutné, aplikujeme přípravek na hubení mechu a plevelů. Trávník provzdušňujeme vertikutátorem do hloubky 2 až 4 centimetry, hráběmi nebo ho hustě prosekneme rycími vidlemi. Odstraníme rostlinné zbytky i mech. Srovnáme hrboly a krtince, dosejeme lysá místa, kde přes zimu zaúřadovala například sněžná plíseň. Existují travní směsi přímo na obnovu stávajících trávníků.

V květnu doroste tráva čerstvě zasazeného pažitu do výšky 8 – 10 centimetrů, trávník poprvé posečeme a shrabeme. U stávajícího trávníku pokračujeme v pravidelném sečení. Sekat můžeme už i plochy, v nichž jsou zasazeny jarní květiny. Odkvetly a sekačka na trávu jim neublíží. Pravidelné sečení trávníku je důležité, protože tráva neustále houstne. Platí, že málo a často je lepší než všechno najednou.

Při každém sečení měňte směr a vzor sečení, aby nebyla tráva stlačena pokaždé stejným směrem. Tráva by se měla při každém sečení zkrátit o polovinu až dvě třetiny, přibližně na 5 centimetrů. V půlce léta může být vhodné ponechat trávu trochu delší, aby lépe odolávala suchu.

V červnu přestáváme rozlišovat, zda se staráme o trávník nový, či zregenerovaný stávající. Udržovaný trávník se už neliší. Pokračujeme v pravidelném sečení a bude-li potřeba i v zalévání. Pokud chcete mít svěží a zelený trávník celé léto, je důležité jej zavlažovat.

Frekvence zavlažování trávníku závisí na teplotě a vlhkosti. Když tráva potřebuje vodu, začne mít modrošedý odstín. Pokud jste zaseli nový trávník, měli byste obvykle zavlažovat jednou denně, aby mohla semena vyklíčit a mohly se vytvořit pevné kořeny. V současnosti je možné zajistit zavlažování trávníku s minimálními problémy. Můžete zavlažovat zahradu ručně, částečně nebo zcela automaticky.

Nabízíme pestrý sortiment, díky kterému lze řídit zavlažování z mobilních i stacionárních zařízení a z čerpadel. Počítačem řízené inteligentní automatizované systémy a zavlažovače se mohou postarat o práci a vám stačí jen vymyslet, kam rozmístit zavlažovače.

V obou prázdninových měsících jen sečeme, zavlažujeme a průběžně se zbavujeme vytrvalého plevele. Vytrhávač, který travního nepřítele lapí a vytrhne i s kořenem, se stane věrným pomocníkem. O frekvenci si příroda řekne sama. Na konci léta už můžeme začít s přípravou dalšího místa pro nový trávník. Vyhrabáváme odumřelou trávu a mech. Není-li zbytí, aplikujeme herbicidy a fungicidy.

Kalendář péče o trávník

V říjnu nově založené trávníky, pokud dosáhly výšky 5 cm posekáme, staré modely už necháme jejich osudu, vegetační období končí. Pravidelně ale odstraňujeme spadané listí. Drží-li se na trávníku voda, vyřešíme to drenáží.

V listopadu tráva přestává růst, tak ji posečeme letos naposledy. Dbáme, aby byl i poslední úkon proveden ostrými břity, aby se stébla nežvýkala a byla uříznuta čistě. V opačném případě do trávníku mohou proniknout choroby či se mohou vytvořit podmínky pro sněžnou plíseň. Patřičnou péči věnujeme údržbě a uložení nářadí a strojů pro úpravu trávníku.

Úplně zahálet nemusíme ani v prosinci. Neleží-li na pažitu sníh, můžeme pokračovat v přípravě ploch, na nichž budeme chtít zjara zakládat nový trávník. Mrazu se dobře udržovaný trávník bát nemusí, naopak, pomůže v nikdy nekončícím boji s vytrvalými plevely. Trávník je nejlepší nechat přezimovat v pokoseném stavu, výška strniště musí být okolo pěti centimetrů. Nenechávejte na něm vrstvu listí, protože vlivem zvýšené vlhkosti by totiž došlo k vyhnívání porostu, vzniku nehezkých hnědých skvrn, hnilobě a tvorbě plísní.

Stáhněte si kompletní kalendář péče o zahradu. (PDF, 1 MB)

Kalendář péče o trávník
nahoru