Konifery aneb jehličnany ve vaší zahradě
Konifery jsou jehličnaté stromy, které lze pěstovat i na menších plochách, protože nedosahují rozměrů svých volně rostoucích příbuzných. Jehličnany, stálezelené neopadavé stromy, jsou oblíbené pro výsadbu živých plotů, dají se dobře tvarovat a rostou poměrně rychle. Jsou ale vhodné i jako okrasné, příliš péče nevyžadující rostliny.
Kombinujte jehličnany s jinými rostlinami
Konifery ve všech svých tvarech, výškách i podobách jsou snadno kombinovatelné s jinými typy jehličnanů i listnatých stromků. Pokud preferují stejné místo růstu, budou spolu ve vzájemné a elegantní symbióze. Dobře vypadají vedle kvetoucích keřů, vytrvalých ozdobných trav i ostrůvků běžných zahradních květin. Dobře se vyjímají i před plochami porostlými břečťanem, s nímž tvoří pěkná zákoutí.
Jehličnany při tvorbě zahrady nabízejí pestrou barevnou škálu, která souzní s ostatními prvky. Jejich základní zelená barva nabízí bezpočet odstínů od svěže zeleného po smaragdový či téměř černý. Najdou se i variace od stříbřitých přes šedomodré až po zlatavé, oranžové až hnědé. Kde by barevné konifery rozhodně neměly chybět, je skalka. Pomohou dotvořit její ráz.
Dalšími jehličnany, které se zároveň vyskytují i jako konifery, jsou modříny, tisy, cedry a sekvojovce. Skupinová výsadba konifer působí v exteriéru atraktivně a oživuje jednolitou plochu trávníku. Zvolíme-li model „tón v tónu“, získáme neutrální barevnou kulisu, která dobře ladí s listnatými stromky a listnatými koniferami i květinami.
Jak správně pěstovat jehličnany
Pokud jde o lokalitu, jehličnany jsou poměrně nenáročné. Pokud dostanou dostatek živin, světla i vláhy, a budete se o ně pravidelně starat, zejména je stříhat, resp. zaštipovat, budou dělat radost dlouhá léta. Většině druhů se lépe daří na slunných či polostinných stanovištích, ale zvládnou i stín. Výhradně stín vyžaduje jenom tis. Není náročný ani na kvalitu ovzduší, dobře snáší i městský smog.
Vzdálenost od sousedního pozemku
Pokud jehličnany, ale i další druhy stromů, sázíte na hranici sousedního pozemku, musíte věnovat pozornost správné vzdálenosti. Je proto dobře živý plot vysadit dále od hranice a respektovat budoucí rozměry stromů. Obecně platí pravidlo, že u stromů a keřů dorůstajících výšky kolem dvou metrů, se udržuje odstup od sousedního pozemků kolem půl metru. U vyšších rostlin nejméně metr. Rostliny lze samozřejmě zastřihovat tak, aby nepřesahovaly k sousedům, ale tato práce je velmi nepříjemná zvlášť pokud pozemek ohraničuje plot. Proto je lépe všechno řešit už při zakládání plotu či vysazování jehličnanu jako soliteru do roku pozemku.
Jak připravit půdu
Jak a kdy jehličnany prořezávat?
Nejlepší dobou na prořez jehličnanů je jaro nebo začátek podzimu. Rozhodně se nedoporučuje prořezávat uprostřed vegetačního období. Je vhodné pracovat v době, kdy je malá intenzita slunečního záření.
Při řezání jehličnatých stromů musíme být opatrní, protože dorůstají od horních partií. Příliš radikální řez může jejich růst utnout jednou provždy a po řezech zbudou jenom tmavá zakončení na větvích. Pokud není řez nezbytně nutný, provádíme raději jen zaštipování a tvarování. Hlavně je třeba odstraňovat suché části, větve i zhnědlé jehličí. Tvarujeme podle potřeby s tím, že trvale odstraňujeme jen ty části, které už nebudeme potřebovat.
TIP
Dobrou ochranou proti plevelům je mulčovací kůra, kterou klademe na fólii. Kromě estetické funkce, kdy zakryjeme fólii, která při vší snaze a vlastnostech vypadá pořád jako igelit, zabráníme i odpařování vlhkosti. Mulčovací materiál se časem rozkládá a uvolňuje do půdy důležité živiny, které pomáhají zasazeným rostlinám.
Jak přesazovat jehličnany?
Pokud vyhodnotíme, že by jehličnanu slušelo jiné místo, nebo ho je třeba přesadit z jiných důvodů, dbáme, abychom akci provedli na podzim, kdy strom dostane šanci, aby se přes zimu vzpamatoval a do startu vegetačního období nebyl oslaben.
Přesazujeme pouze jehličnany, které jsou na nynějším místě maximálně čtyři roky, starší kusy už mají natolik zabudovaný kořenový systém, že hrozí riziko poškození kořenů a rostlin kolem. I pro zástupce rostlinné říše platí, že přesazením ve vyšším věku mohou zahynout.
Při přemísťování stromku dbáme, aby byl jeho kořenový bal vytěžen co nejvíce a přesouval se na nové místo spolu se stromkem. Přesazený jehličnan je třeba dobře zavlažovat a upevnit jeho polohu pomocí tyče, aby udržel stabilitu. Vždyť jeho kořenový systém byl zásadně narušen.