Co je nano akvárium
Nano akvárium je malý vodní svět. Jedná se o zmenšeninu běžného akvária. I v malém bytě může vytvářet krásný dekorativní prvek bez nároků na prostor.
Výhody a nevýhody nano akvária
3 kroky k založení nano akvária
Při zakládání nano akvária postupujte následovně:
- Vyberte si vhodnou velikost a tvar akvária. Objem se pohybuje mezi 10 až 30 litry.
- Najděte pro vaše nové akvárium vhodné umístění. Ideální je chladnější kout dál od okna. Proč? Nedojde tak k přehřátí vody a živočichů.
- Připravte nanoakvárium na příchod nových obyvatel. Budete potřebovat substrát, písek, dekoraci.
Rostliny v nano akváriu
Do nano akvárií nejsou vhodné všechny typy rostlin. Vybírejte především ty nižší a menší. Jaké to jsou?
KRYPTOKORYNA NÍZKÁ
Tato rostlina je nejmenší svého druhu. Nerozpíná se, nerozrůstá se a své listy rozkládá po dně akvária.
TRAVNÍ MAURITIANA
Jedná se o drobnou a křehkou rostlinu podobnou trávě. Hodí se k menším rybám, které nemají sílů vytrhnout ji ze dna.
LILIOVNÍČEK BRAZILSKÝ
O něco mohutnější Liliovníček než Travní mauritiana potřebuje dostatek světla a hnojení. Nekoření příliš hluboko. Větší ryby ho mohou lehce vytrhnout i s kořeny.
Na kameny a kořeny se hodí například Anubis zakrslý a při vybírání mechu sáhněte po Loděnce barbierově. Proč? Je krásně zelený, nezáleží mu na intenzitě světla a je ideální pro krevety.
Živočichové v nano akváriu
Údržba nano akvária
Jakmile vybavíte nano akvárium pískem, rostlinami a dekorací, nechte ho alespoň dva týdny bez osádky živočichů. Proč? Nejdříve se zde musí usídlit bakterie, které udržují biologickou rovnováhu.
S prvním čištěním akvária počkejte přibližně dva až tři týdny a poté vyměňte pouze ¼ vody. Následně ho čistěte každých 10 dnů a opět vyměňte pouze ¼. Voda, kterou do akvária doléváte, by měla být alespoň jeden den odstátá a měla by mít pokojovou teplotu. Snáze se tak vyrovná teplotní šok živočichů.
Veškeré vybavení pro založení nano akvária najdete na našem e-shopu. Přejeme vám, ať se vašim rybičkám i rostlinám krásně daří.