Umělé květiny jsou v módě. Dnes už vypadá většina umělých květin jako živé, snadno se o ně pečuje a rychle zútulní váš domov nebo kancelář. Zejména v zákoutích, kde živé pokojové rostliny nemají šanci, jsou umělé kytky ideální alternativou. A to nejlepší na tom je, že když jste na dovolené, nemusí se o vaše rostliny nikdo starat.
Oblíbené a luxusní umělé květiny
Nabídka umělých květin je široká. Oblíbené jsou například orchideje, sukulenty, bambus, monstery, různé trávy, umělé květiny v květináči a umělé řezané květiny.
Umělé rostliny vyrobené z vysoce kvalitních plastů nabízejí "efekt reálného doteku", což znamená, že nejen vypadají jako skutečné rostliny, ale také působí velmi reálně. Při nákupu věnujte pozornost materiálu a kvalitě zpracování, abyste se z rostliny mohli těšit po dlouhou dobu.
Jaké jsou největší výhody umělých květin?
Umělé kytky jsou téměř k nerozeznání od skutečných rostlin a není třeba je celoročně zalévat, stříhat ani hnojit. To však nejsou jediné výhody.
1. Žádné choroby, žádní škůdci
Umělé květiny nepotřebují vodu - nedochází tedy k přemokření, které podporuje choroby a plísně. Na umělých rostlinách nenajdete ani nevábné žluté listy. Zatímco živé rostliny se často potýkají s hmyzem a škůdci, u umělých rostlin to není problém. Škůdci o ně jednoduše nemají zájem.
2. Do stínu nebo k oknu?
Vaší umělé květině je umístění jedno. Tam, kde živé rostliny ocení světlo, určitou teplotu v místnosti nebo malý průvan, jsou umělé květiny zcela nenáročné. Proto jsou také ideální jako dekorace na stůl, pro "ozelenění" místností bez denního světla a pro vdechnutí života i do těch nejponurejších koutů.
3. Trvanlivost
Zatímco živé pokojovky po několika dnech vadnou nebo rostliny čas od času odumírají, z umělých květin se můžete těšit mnoho let. Podzimní dekoraci na stůl z umělých květin tak můžete použít i další sezónu.
Okusují vám vaši domácí mazlíčci pokojové rostliny? Tak v tomto případě mohou být umělé rostliny dobrou alternativou.
Umělé květiny mají i své nevýhody
Umělé rostliny mají samozřejmě i několik nevýhod. Nevoní jako skutečné rostliny a nečistí vzduch. Skutečné rostliny přeměňují oxid uhličitý na kyslík a mají pozitivní vliv na vnitřní klima.
Kromě toho jsou umělé květiny z velké části vyrobeny z plastu, který sám o sobě není zrovna šetrný k životnímu prostředí. Můžete je však používat po dlouhou dobu.
Nejlepší je umělé květiny používat v kombinaci se skutečnými květinami a rostlinami. Pokud se obáváte, že na pěstování těch živých nemáte talent, zkuste to nejdřív s nenáročnými pokojovými rostlinami.
Návody a nápady na tvoření z umělých květin
Při tvorbě dekorací platí obecné pravidlo: méně je více. U dekorací a aranžmá z umělých květin vsaďte na jednoduchost. Po místnosti rozmístěte spíše jednotlivé rostliny, které se tak mohou ukázat v celé své kráse.
Která květina se hodí na jarní dekoraci na stůl?
Umělými květinami můžete vyzdobit svůj domov podle svých představ. Na jaře upoutají pozornost svěží tulipány, zatímco na podzim jsou dobrou volbou například jiřiny.
Na stole skvěle vypadají ozdobené mísy, které evokují momentální roční období. Z umělých květin se nejčastěji vyrábějí věnce na dveře nebo k zavěšení třeba do oken. Každoročním hitem jsou adventní věnce, které zdobí nejeden vánoční stůl. V období dušiček jsou umělé květiny obzvlášť oblíbenou dekorací, protože leccos vydrží a vypadají hezky.
Mimochodem, umělé květiny v květináčích vypadají přirozeněji, pokud do květináče přidáte trochu zeminy. Našli jste umělé květiny podle svých představ a teď potřebujete správnou vázu nebo květináč? Při výběru myslete na to, aby nádoba optimálně zdůraznila barvu a tvar květin.
Nápad
Umělé květiny ve váze můžete také smíchat s živými květinami, abyste květinovému aranžmá dodali více života. Stonky umělých rostlin by měly být mírně ohnuté - stejně jako u skutečných květin.
Nebo si vytvořte kytici ze sušených a umělých květin podle svého vkusu. Vždy můžete kytici obměnit a přidat například pampovou trávu.
Jak pečovat o umělé květiny
Umělé rostliny jsou sice krásné, ale když se na ně práší, ztrácejí své kouzlo. Proto je nutné je tu a tam trochu očistit, aby vypadaly svěže a opravdově.
Nejlepší je umělé rostliny otřít jemným čisticím prostředkem a dobře je osušit. Chcete-li je důkladně vyčistit, můžete je také opláchnout v umyvadle teplou mýdlovou vodou. Poté je vytřepejte a zbytky vody otřete měkkým hadříkem. Při sušení je nechte ve vzpřímené poloze, aby se nepomačkaly a nezmačkaly. Větší rostliny můžete opatrně opláchnout ve sprše vlažnou vodou a poté je nechat důkladně uschnout.
Na větší rostliny můžete vzít vysavač - ovšem s dostatečným odstupem; v případě potřeby jej používejte pouze na nejnižší stupeň.
U zvláště citlivých materiálů, jako jsou hedvábné květy, je nejlepší používat kartáč velmi opatrně. Existují také speciální čisticí prostředky pro choulostivé umělé rostliny, které by voda nebo otírání hadříkem mohlo snadno poškodit.
Umělé venkovní květiny
Pokud toužíte vyzdobit si exteriér umělými rostlinami, pak se při výběru soustřeďte na to, aby umělá květina byla do venkovních podmínek určená.
Umělé květiny jsou totiž v zásadě určeny pro použití v interiéru. Spoje, spony nebo lepidla mezi jednotlivými komponenty nejsou navrženy tak, aby odolávaly větru, povětrnostním a teplotním vlivům. Je-li opravdu nutné vystavit interiérovou umělou květinu ven, dejte je tam, kde jsou povětrnostní vlivy co nejmenší.
TIP
Pokud máte například velká okna a vaše umělé rostliny jsou vystaveny velkému množství slunečního záření, může vám sprej s UV ochranou pomoci zabránit rychlému vyblednutí barev. Můžete se tak z umělých květin těšit déle. Výrobky s vysokým obsahem polyesteru nebo textilní tkaniny bez UV ochrany rychleji mění barvu než například rostliny z pevných plastů.
Pořídíte si letos umělý vánoční stromek?
Kde jsou ty časy, kdy byl umělý vánoční stromek na první pohled rozeznatelný od toho živého. Postupem času se ale materiál a přirozený vzhled umělých vánočních stromků tak zdokonalil, že dnes jsou kvalitní umělé stromky od pravých jedliček jen stěží rozeznatelné. A to i z malé vzdálenosti.
Jak vybrat umělý vánoční stromek
- Nejdříve se rozhodněte, kde chcete umělý stromek mít a jak velký chcete, aby byl - včetně stojanu na vánoční stromek, který je obvykle součástí velikosti.
- Ujistěte se, že mezi vrcholem umělého vánočního stromku a stropem je určitý prostor, alespoň 15 - 20 cm, aby váš stromek nepůsobil namačkaně.
- Pokud plánujete dát na špičku vánočního stromku ozdobu, tak s jeho velikostí a místem u stropu rovněž počítejte.
- Chcete, aby váš umělý vánoční stromek vypadal co nejpřirozeněji? Věnujte pozornost počtu větví a větviček (nazývaných také špičky), zde jsou často velké rozdíly. Čím více špiček váš umělý vánoční stromek má, tím plnější bude vypadat. Neexistuje žádné pravidlo, kolik špiček by měl stromek mít. Záleží také na druhu stromku, například jedle Nordmann nebo borovice.
- Aby váš umělý stromek vypadal co nejreálněji, podívejte se na barvu umělého vánočního stromku a tvar jehličí. Existují již stromky, které mají nedokonalosti, například křivé větve, stejně jako v přírodě.
TIP
Pokud chcete, aby váš stromek vypadal co nejrealističtěji, vyberte si vstřikovaný stromek s jehličím z PE nebo smíšený stromek s jehličím z PE a PVC. Stromky vyrobené pouze z PVC jehličí obvykle nevypadají tak realisticky.
Umělé vánoční stromky jsou k dispozici také s integrovaným osvětlením. Stromeček tak můžete postavit během chvilky a podle svého vkusu potřebujete jen pár vánočních ozdob. K dispozici jsou také umělé vánoční stromky se sněhem a již ozdobené stromky.
U umělých vánočních stromků hraje samozřejmě důležitou roli také bezpečnost. Dbejte na to, abyste umělý vánoční stromek umístili v dostatečné vzdálenosti od topení, krbů nebo otevřeného ohně. Umělé vánoční stromky jsou k dostání i v nehořlavém provedení.