Každá dílna by v první řadě měla být vybavena dostatečně velkým pracovním stolem. Podle hlavního využití by mělo jít o stůl zámečnický nebo stolařský. Na zámečnický stůl pak patří pořádný, pevný svěrák.
Pracovní místo musí být dobře osvětleno a to nejlépe z více míst.
Na přístroje, nástroje a materiál si pořiďte skříně, pevné přehledné regály a regálové systémy, a organizéry, které pomůžou udržet pořádek.
Uklidit prach, vodu a piliny vám pak pomůže průmyslový vysavač.
Nemusíte je mít nutně všechny. Výběr pečlivě zvažte. Některé přístroje jsou hodně specializované, ale třeba silná ruční příklepová vrtačka, nejlépe s dvourychlostní převodovkou, je v permanenci skoro neustále. Hodí se k vrtání do kovu i kamene, míchání nebo jako pohon různých nástavců.
Určitě využijete i další vrtačky, např. sloupovou, která je nejlepší na vrtání stejných otvorů, velkých průměru a k vykružování nebo přesnou zámečnickou vrtačku bez příklepu pro přesné vrtání.
Na všechno další šroubování a vrtání je nejlepší aku šroubovák se dvěma akumulátory a k utahování větších šroubů a vrutů zase rázový utahovák.
Výbornými pomocníky jsou brusky, pily a frézy. Úhlovou brusku využijete na rozbrušování kovu, kamene, plastů, svárů a dřeva. Přímou brusku zase na úpravu otvorů a to pomocí brusných kamenů, rotačních pilníků a rašplí.
K obroušení dřeva, kovů, obkladaček nebo skla budete potřebovat pásovou brusku. Kov nejlépe opracujete pásovou pilou, která se používá tam, kde by rozbrušovačka teplotou řezu nevhodně ovlivnila materiál.
Milovníci dřeva by si měli dílnu vybavit různými pilkami. Neocenitelným pomocníkem při obkládání palubkami a lištování je kapovací a pokosová pila. Poslouží k zakrácení přesných přířezů kolmých i pod úhlem.
Na delší přímé řezy dřeva, zkracování nebo drážkování je dobrým partnerem ruční kotoučová pila nebo její přesnější varianta, kterou je stolní kotoučová pila. Pilou ocaskou zase můžete řezat i stavební dřevo, větve v zahradě a dokonce i tvárnice pro suché zdění.
Neocenitelnou položkou na nákupním seznamu je také kompresor. Využijete ho na dofouknutí pneumatik, míče, bazénu, stříkání barev nebo třeba na tlakování sudu piva při zahradní párty.
Kutilové budou při svých projektech potřebovat svářečku, horkovzdušnou elektrickou pistoli a na rychlé a pevné lepení dřeva, papíru a plastů tavnou lepicí pistoli.
Pro pájení např. tištěných spojů se vám bude hodit elektrická páječka, plynová páječka zase jako moderní náhrada benzínové letovací lampy.
Pro spoje na polypropylenové potrubí k rozvodům vody nebo stlačeného vzduchu dobře poslouží pájka na PP trubky a pokud se budete potřebovat zbavit samolepek nebo staré barvy, mít v regálu horkovzdušnou elektrickou pistoli se také vyplatí.
Aby poličky a šuplíky v dílně nezůstaly prázdné, zaplňte je šroubováky různých tvarů a velikostí, klíči a nástavci. Na šroubové spoje existuje celá řada různých druhů klíčů od obyčejných plochých otevřených, přes očkoploché, očkové, očkové otevřené, račnové až po šroubem nastavitelné.
Svoje místo v kutilském ráji mají kombinované kleště, štípací kleště, nastavitelné kleště, které znáte jako sikovky, hasáky a kladiva.
Materiály potřebují opracovat, takže nezapomeňte na brusné papíry, plátna, kameny, leštící pasty a řezné a brusné kotouče pro různé typy brusek.
Jednou měř a dvakrát řež – zaměřte se tedy na měřidla, svinovací a skládací metry, posuvná měřítka, úhloměry, měrky, vodováhy a na nože na papír, koberce nebo lepenku.
Nejen milovníci dřeva musí povinně mít v dílně pily na dřevo nebo na kov. Různé ocasky na dřevo, pily rámové, pilníky a rašple jehlové a zámečnické.
A mohli bychom pokračovat do konce věků. Chcete-li pracovat na svých projektech kvalitně, potřebujete k tomu dobře vybavenou dílnu. A na to není lepší místo, než je HORNBACH.