Než se vydáte do květinky pro pokojovku, tak...
Je vaše dosavadní bilance přeživších pokojovek poněkud smutná? To číslo se dá zvednout. Existují pokojové rostliny, které jsou nenáročné na údržbu, jsou odolné a v interiéru vypadají nádherně.
Než se vydáte do obchodu, položte si pár otázek, protože i nenáročné pokojovky mají různé nároky na světlo, teplotu a substrát:
- Zvládnete se o kytky pravidelně starat?
- Máte pokojovku kam dát a můžete si místa vybírat?
- Chcete kvetoucí pokojovou rostlinu?
Trvale udržitelná produkce
Nenáročné pokojové rostliny
Abychom vám pomohli rychle se rozhodnout, která pokojová rostlina by se k vám měla nastěhovat, připravili jsme pro vás profily nejoblíbenějších pokojových rostlin. Každá rostlina má své vlastní požadavky.
Pokojové rostliny do stínu a tmavých koutů
Máte doma mnoho zákoutí, kde je málo světla? Tak i v tomto případě si můžete užívat společnost pokojových rostlin. A které vám za stinný kout budou vděčné?
Sansevieru, zamiokulkas a lopatkovec už znáte. Teď se seznámíte s dalšími pokojovkami, které bez plného světla vydrží.
Šplhavník (Epipremnum): miluje polostinné stanoviště bez přímého slunečního záření. Čím tmavší má listy, tím méně světla potřebuje. Mimochodem, šplhavník můžete pěstovat buď jako popínavou rostlinu (třeba po kokosové tyči, trámu atd.), nebo jako rostlinu do závěsného koše. Taková koupelna je pro šplhavník vhodnou místností, protože má rád vyšší vlhkost vzduchu.
Ledviník: Původně rostly kapradiny na zemi v džungli. Neměly mnoho světla. Ideální je proto polostinné místo. Nezapomeňte však, že ledviník má rád vlhkou půdu a nevadí mu pravidelné postřiky. Případně je díky vyšší vlhkosti ideální umístění v koupelně.
Filodendron: Ideální místo pro filodendron je východní nebo západní část domu, v polostínu bez přímého slunečního záření. Filodendron se vyrovnává se slabým osvětlením mnohem lépe než jiné pokojové rostliny. A pokud má rovnoměrnou vlhkost půdy bez přemokření, je velmi nenáročný.
Největší výhoda
Pokojové rostliny, které si vystačí s malým množstvím světla, mají pro vás ještě jednu výhodu. Obvykle se o ně velmi snadno pečuje. Díky svému stinnému nebo polostinnému umístění odpařují méně vody než jiné pokojové rostliny - a proto vám obvykle odpustí, když je zapomenete zalít.
Popínavé pokojové rostliny
Máte v podkroví nevyužité trámy, v pokojích holé stěny nebo toužíte po květinové stěně? Krásným řešením jsou popínavé pokojové rostliny. Kromě toho, že musíte myslet na umístění, tak dalším kritériem výběru je zdravotní nezávadnost. Některé pokojové popínavé rostliny jsou jedovaté. Tak si to nezapomeňte ověřit.
- Monstera
- Filodendron
- Hoja
- Šplhavník
- Voděnka
Pokud chcete osadit celou stěnu popínavými rostlinami, můžete například natáhnout provazy, které popínavé rostliny podepřou. Samozřejmě si můžete také koupit nebo postavit mříž. Často postačí hřebíky na stěně. Neobvyklejšími pomůckami pro šplhání jsou například žebřík, police nebo rybářská síť. A v módě jsou zase dřevěné nebo železné květinové stěny, které si pamatujeme z pokojů našich rodičů a prarodičů.
Růst monstery můžete například usměrňovat kokosovou tyčí nebo ji nechat pnout po lanku. Nejčastěji se však rozpíná hodně do šířky, a tak je potřeba ji do té výšky trochu pomoct a vyvázat. Alternativou jsou také mechové tyče.
Kokodama: V souladu s přírodou
"Kokedamy" mají svůj původ v Japonsku, přesněji v japonské technice bonsají, při níž se rostliny zpracovávají v mechových koulích. Odtud také pochází název, který vznikl složením japonských slov "koke = mech" a "dama = koule".
Vyberte si nejlépe méně náročnou rostlinu. Vhodné jsou sleziník, asparagus, maranta nebo ledviník. Potřebovat budete také rašeliník a mech.
- Kokodama je 99 % přírodních kokosových vláken, 100% biologicky rozložitelná.
- K zavěšení nebo jako dekorace v interiéru.
- Způsob, jak vnést do svého domova kus přírody.
V nabídce HORNBACHu najdete velmi oblíbené interiérové obaly na květináče z přírodního vlákna, kterým se říká kokodama. Je to závěsný obal na květináč z kokosového vlákna. Dohromady s kokedamou tak budete mít v bytě malý ráj.
Kam umístit nenáročné pokojovky?
Okenní parapet je oblíbeným místem pro pokojové rostliny. Nebude kytce zima? Protože čím tenčí sklo, tím chladnější okno. U dobře izolovaného okna zase může být rostlině poměrně teplo.
Záclony a závěsy nezatahujte přes rostliny, ať ty teplomilné neoddělíte od zdroje tepla. U rostlin, které mají rády naopak chladné místo, je mohou naopak izolovat od tepla. Je to trochu věda.
Radiátory pod oknem. Čím širší je parapet, tím lépe, protože stoupající teplý vzduch nedopadá přímo na rostliny. Pokud je váš parapet úzká dřevěná nebo kamenná (mramorová) římsa, která plynule nenavazuje na okno, může teplý vzduch stoupat od radiátoru na obou stranách.
Světlo a stín. Rostliny, které potřebují světlo, by měly být umístěny v okně orientovaném na jih, případně v okně orientovaném na východ nebo západ. Pokojové rostliny, které potřebují méně světla, by měly být umístěny v severním okně. Pouze několik rostlin se dokáže vypořádat s přímým slunečním světlem.
Řízkování rostlin se bát nemusíte
Vegetativní vs. generativní množení
Při vegetativním množení pomocí řízků se vytvoří přesná genetická kopie mateřské rostliny - květy pak mají například stejnou barvu.
Při generativním množení pomocí semen se přerozděluje genetický materiál rodičů. Odnož pak může mít například jinou barvu květů než mateřská rostlina.