Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 21.11.24 v 21:01 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Je vaše dosavadní bilance přeživších pokojovek poněkud smutná? To číslo se dá zvednout. Existují pokojové rostliny, které jsou nenáročné na údržbu, jsou odolné a v interiéru vypadají nádherně.
Než se vydáte do obchodu, položte si pár otázek, protože i nenáročné pokojovky mají různé nároky na světlo, teplotu a substrát:

  • Zvládnete se o kytky pravidelně starat?
  • Máte pokojovku kam dát a můžete si místa vybírat?
  • Chcete kvetoucí pokojovou rostlinu?

Pokud si zrovna nevyhandlujete pár řízků nebo si od babičky nevezmete monsteru, která už zažila hodně, pak je jednou z dalších možností pořídit si pokojovku z trvale udržitelné produkce. To jsou například pokojové rostliny od společnosti Floraself. Udržitelné pokojové rostliny poznáte podle "značky kvality Floraself". Tyto rostliny jsou pěstovány podle přísných norem kvality. Tuto pečeť získávají pouze rostliny z prokazatelně udržitelných výrobních procesů.
FloraSelf vám nabízí:

  • Produkty v kvalitě 1-A
  • průběžně testovanou kvalitu,
  • bez použití neonikotinoidních pesticidů, které jsou škodlivé pro včely.

Nenáročné izbové rastliny

Abychom vám pomohli rychle se rozhodnout, která pokojová rostlina by se k vám měla nastěhovat, připravili jsme pro vás profily nejoblíbenějších pokojových rostlin. Každá rostlina má své vlastní požadavky.

Máte doma mnoho zákoutí, kde je málo světla? Tak i v tomto případě si můžete užívat společnost pokojových rostlin. A které vám za stinný kout budou vděčné?

Sansevieru, zamiokulkas a lopatkovec už znáte. Teď se seznámíte s dalšími pokojovkami, které bez plného světla vydrží.

Šplhavník (Epipremnum): miluje polostinné stanoviště bez přímého slunečního záření. Čím tmavší má listy, tím méně světla potřebuje. Mimochodem, šplhavník můžete pěstovat buď jako popínavou rostlinu (třeba po kokosové tyči, trámu atd.), nebo jako rostlinu do závěsného koše. Taková koupelna je pro šplhavník vhodnou místností, protože má rád vyšší vlhkost vzduchu.

Ledviník: Původně rostly kapradiny na zemi v džungli. Neměly mnoho světla. Ideální je proto polostinné místo. Nezapomeňte však, že ledviník má rád vlhkou půdu a nevadí mu pravidelné postřiky. Případně je díky vyšší vlhkosti ideální umístění v koupelně.

Filodendron: Ideální místo pro filodendron je východní nebo západní část domu, v polostínu bez přímého slunečního záření. Filodendron se vyrovnává se slabým osvětlením mnohem lépe než jiné pokojové rostliny. A pokud má rovnoměrnou vlhkost půdy bez přemokření, je velmi nenáročný.

Máte v podkroví nevyužité trámy, v pokojích holé stěny nebo toužíte po květinové stěně? Krásným řešením jsou popínavé pokojové rostliny. Kromě toho, že musíte myslet na umístění, tak dalším kritériem výběru je zdravotní nezávadnost. Některé pokojové popínavé rostliny jsou jedovaté. Tak si to nezapomeňte ověřit.

  • Monstera
  • Filodendron
  • Hoja
  • Šplhavník
  • Voděnka

Pokud chcete osadit celou stěnu popínavými rostlinami, můžete například natáhnout provazy, které popínavé rostliny podepřou. Samozřejmě si můžete také koupit nebo postavit mříž. Často postačí hřebíky na stěně. Neobvyklejšími pomůckami pro šplhání jsou například žebřík, police nebo rybářská síť. A v módě jsou zase dřevěné nebo železné květinové stěny, které si pamatujeme z pokojů našich rodičů a prarodičů.

Růst monstery můžete například usměrňovat kokosovou tyčí nebo ji nechat pnout po lanku. Nejčastěji se však rozpíná hodně do šířky, a tak je potřeba ji do té výšky trochu pomoct a vyvázat. Alternativou jsou také mechové tyče.

"Kokedamy" mají svůj původ v Japonsku, přesněji v japonské technice bonsají, při níž se rostliny zpracovávají v mechových koulích. Odtud také pochází název, který vznikl složením japonských slov "koke = mech" a "dama = koule".

Vyberte si nejlépe méně náročnou rostlinu. Vhodné jsou sleziník, asparagus, maranta nebo ledviník. Potřebovat budete také rašeliník a mech.

  • Kokodama je 99 % přírodních kokosových vláken, 100% biologicky rozložitelná.
  • K zavěšení nebo jako dekorace v interiéru.
  • Způsob, jak vnést do svého domova kus přírody.

V nabídce HORNBACHu najdete velmi oblíbené interiérové obaly na květináče z přírodního vlákna, kterým se říká kokodama. Je to závěsný obal na květináč z kokosového vlákna. Dohromady s kokedamou tak budete mít v bytě malý ráj.

Okenní parapet je oblíbeným místem pro pokojové rostliny. Nebude kytce zima? Protože čím tenčí sklo, tím chladnější okno. U dobře izolovaného okna zase může být rostlině poměrně teplo.

Záclony a závěsy nezatahujte přes rostliny, ať ty teplomilné neoddělíte od zdroje tepla. U rostlin, které mají rády naopak chladné místo, je mohou naopak izolovat od tepla. Je to trochu věda.

Radiátory pod oknem. Čím širší je parapet, tím lépe, protože stoupající teplý vzduch nedopadá přímo na rostliny. Pokud je váš parapet úzká dřevěná nebo kamenná (mramorová) římsa, která plynule nenavazuje na okno, může teplý vzduch stoupat od radiátoru na obou stranách.

Světlo a stín. Rostliny, které potřebují světlo, by měly být umístěny v okně orientovaném na jih, případně v okně orientovaném na východ nebo západ. Pokojové rostliny, které potřebují méně světla, by měly být umístěny v severním okně. Pouze několik rostlin se dokáže vypořádat s přímým slunečním světlem.

Nenáročné izbové rastliny

Mnoho rostlin potřebuje vysokou vlhkost vzduchu. V koupelnách a kuchyních jsou často vhodné podmínky. Pokud jsou navíc dostatečně světlé, můžete sem snadno umístit některé pokojové rostliny, jako jsou kapradiny nebo šplhavník.
Zatímco koupelny ve starých budovách jsou bohužel většinou příliš tmavé, v nových domech mají často velká okna. Zvláště tropické rostliny, které milují teplo a vysokou vlhkost vzduchu, se v nich cítí jako doma.
V kuchyních se tvoří velké množství vodních par. Některé rostliny to mají rády. Ale jen ty, které se dokáží vyrovnat s tím, když je vzduch teplejší.

Říká se, že pokojové rostliny připravují spáče o kyslík, a tím i o klidný spánek. Ve skutečnosti většina zelených rostlin kvůli nedostatečné fotosyntéze kyslík pohlcuje, místo aby ho produkovala - ale množství je tak malé, že byste museli vypěstovat celou džungli, abyste pocítili nějaké účinky.
Není tedy nic špatného na tom mít v ložnici vhodné pokojové rostliny.

Silně vonící kvetoucí rostliny do ložnice nepouštějte. Ale takové tchýniny jazyky, fikus, palmy nebo lopatkovec produkují kyslík i v noci a jsou ideálními kandidáty na pokojové rostliny do ložnice.
V zimních měsících můžete například juku přesunout z obývacího pokoje do ložnice. Palma juka potřebuje zimní přestávku při nižších teplotách.

Nenáročné izbové rastliny

Pokojové rostliny jsou jednoduchým způsobem, jak zlepšit kvalitu vzduchu v dětském pokoji. Zároveň podporují zdraví a výkonnost dětí - a ty nejmenší se učí převzít odpovědnost.
Rostliny do dětského pokoje musí být především netoxické.

Vhodnými kandidáty, kteří nejsou jedovaté a snadno se o ně pečuje, jsou například zelenec, sukulenty, šáchor. Zvláště vzrušující jsou pro děti také masožravé pokojové rostliny, jako je například mucholapka podivná.

Předsíně a chodby často nejsou příliš vytápěné. Obvykle je v nich chladněji, zejména v zimě. V takových místnostech lze chovat téměř všechny pokojové rostliny, které potřebují zimní odpočinek.
Je však důležité, aby zde byl dostatek světla a aby tyto rostliny nebyly příliš vlhké. Některé rostliny citlivě reagují na studený průvan.

Všem pokojovkám se daří a vy chcete udělat další krok: rozmnožit si své vypiplané kousky. U mnoha druhů pokojových rostlin to není tak obtížné, jak byste si mohli myslet.
Existují dvě možnosti:

  • Množení pokojových rostlin ze semen.
  • Množení pokojových rostlin z řízků. Řízek je odříznutá část rostliny. Po vložení do vody nebo substrátu řízek zakoření a vyvine se z něj vlastní rostlina.

Nenáročné izbové rastliny

K množení pokojové rostliny z řízků potřebujete ostrý a čistý nůž. Dále potřebujete buď naplněnou sklenici s vodou, nebo květináč se zeminou. Na jaře, kdy začíná vegetační období, řízky často zakoření obzvlášť rychle. V pozdějším období roku potřebujete více trpělivosti.

Z mateřské rostliny odřízněte nožem řízek o délce 10 až 15 cm. Řízek by již měl mít několik listů. Opatrně odstraňte spodní listy z řízku. Na řízku by mělo zůstat jen několik listů, aby mohl vložit svou energii do nových kořenů, které se mají vytvořit. Jakmile bude mít řízek kořínky, je připraven a můžete spodní část řízku bez listů opatrně zasadit do půdy. Půdu udržujte vlhkou - a buďte trpěliví.

Řízky některých rostlin se lépe vyvíjejí, pokud je před přesazením na chvíli vložíte do sklenice s vodou. Spodní, bezlistá část řízku by měla být ve vodě. Vodu ve sklenici pravidelně vyměňujte. Brzy uvidíte, že se tvoří kořeny. Až bude kořenů dostatek, můžete řízek zasadit do květináče.

Nenáročné izbové rastliny
nahoru