Štuk marocký, benátský štuk, tekutá omítková směs… druhů štukových omítek je nepřeberné množství. Není jich nějak moc? Jak se v nich vlastně vyznat? Ale který vybrat? Nejdříve si musíme položit pár základních otázek:
Co mě musí zajímat při výběru štuku:
- Je interiérový nebo venkovní?
- Dá se přetřít barvou?
- Hodí se k finální úpravě zdí?
- Na jaké povrchy se hodí?
- Je nezbytná předúprava stěny? Jaká?
- Jakou plochu stěny lze materiálem při standardním postupu pokrýt?
- Hodí se omítka pro finální úpravu v reprezentativních nebo spíše v méně náročných prostorách?
- Při jaké teplotě by se měla práce s materiálem provádět?
- Je zakoupená štuková hmota již hotová nebo ji musíme teprve namíchat?
A ještě pár dalších, ke kterým se ještě dostaneme. A teď už si probereme avizované netradiční druhy štuku.
Dovnitř i ven keraštuk
Tekutý štuk pro okamžité použití (např. Keraštuk) je v posledních letech poměrně málo používaný. Hodí se na vnitřní i venkovní úpravy. Oproti benátskému a marockému štuku vyniká i výrazně nižší cenou. Tenké omítky tvořené "keraštukem" se používají na interiéry i exteriéry, vnější varianty dobře odolávají povětrnostním vlivům.
Stěna jako ve starověkém chrámu: benátský štuk
Představíme si i jednu opravdovou lahůdku – benátský štuk. Skládá se z vápence a prášku vzniklého z rozdrcení mramoru. Vypadá opravdu exkluzivně, trochu jako leštěný kámen. Používá se jako levnější varianta mramoru, i tak ovšem ceny většiny ostatních druhů omítky značně převyšuje. Jeho hlavní výhoda je vzhled, proto se často používá na celé stěny, klidně i kolem krbů, v obývacích pokojích a jiných reprezentativních prostorách.
Není beton jako beton: štukové napodobeniny
Pokud chcete na povrchu stěny vytvořit vzhled imitující beton, můžete použít ruční tenkovrstvé dekorativní štuky, jež právě tento materiál dobře imitují.
Odolá větru i dešti: marocký štuk
Na pohled se podobá benátskému, nicméně díky příměsím, které obsahuje navíc, odolá drsnějším podmínkám, především vodě. Vlhkosti vzdoruje do takové míry, že se používá dokonce i na omítání van, umyvadel a celých koupelen.
Symetrické není vždy nejlepší: dekorativní štuky s plastickými vzory
Na závěr tu máme jednu lahůdku, u které jde nejen o druh, ale i o způsob nanesení a úpravu. Povrchy stěn se obvykle snažíme mít pěkně vyhlazené a rovné, ovšem lze to dělat i jinak. Vytvořením plastického vzoru docílíte vzhledu stěny, který jen tak někdo nemá. Na tvarování můžete použít leccos – hladítko, mořskou houbu nebo třeba malířskou štětku. Záleží na vzoru, který chcete na zdi mít.
Mimochodem, víte, jak správně štukovat? To se vám hodí na jakýkoliv typ úpravy stěny. Přečíst si návod není ostuda, žádný učený z nebe nespadl. Detaily závisí na konkrétním druhu. Existují povrchové stěrky z písku a vápna na různé typy podkladu od betonu přes zdivo až po omítku, kterými můžeme stěny finálně upravovat a opravovat. Dále přetíratelné vápnocementové omítky na interiér i exteriér a různé materiály včetně například pórobetonu, na sádrokartonové desky nebo na armovací stěrku v zateplovacím systému.
A co na drobné opravy zrnitých povrchů a štukových omítek či vysprávky rohů a drobných nedilatujících prasklin na fasádách? Na ty používejte disperzní štukové tmely. A nezapomeňte podklad zdrsnit nebo zvlhčit, jestliže to daný typ štukové omítky vyžaduje.
Ať už děláte novostavbu, rekonstrukci, nahrazujete starou omítku novou nebo opravujete stěnu, která dávno nevypadá tak, jak by měla, přejeme vám zdar nejen při štukování.