Informujte všechny členy domácnosti
Každý živočich, kterého si přinesete domů, tam musí být vítán. A nezáleží na tom, zda se jedná o obojživelníka, pavouka nebo plaza. V první řadě o svém nápadu informujte všechny členy domácnosti a nechte je, aby se k tomu vyjádřili. Je někdo zásadně proti? Pořízení zvířete na chvíli odložte a zvažte všechny argumenty pro a proti.
Je pro vás tento typ zvířete vhodný?
Ze zvířat žijících v teráriích se příliš často nestávají domácí mazlíčci. Není to nemožné, ale ojedinělé ano. Když vytáhnete tato zvířata z jejich příbytku, probudí se v nich přirozený instinkt - budou chtít prchnout nebo dostanou strach a zaútočí. Samozřejmě existují i vzácné případy, kdy zvířata svého páníčka poznají a nechají se částečně ochočit.
V jakých případech je pro vás pořízení zvířete do terária vhodné:
- Rádi zvířata jen pozorujete.
- Máte dostatek času a energie starat se o jejich obydlí.
- Jste smíření s tím, že se se zvířaty možná nebudete moci pomazlit.
- Máte dostatek financí pro nákup terária, potřebné techniky a dalších doplňků.
- Počítáte s budoucími náklady na elektrickou energii a pravidelnou potravu.
Obojživelník, bezobratlí nebo plaz?
Do terária můžete umístit různá zvířata, pojďme se teď společně podívat, jaké máte možnosti. A jak je potřeba o jednotlivé druhy pečovat.
OBOJŽIVELNÍK
Zajímá vás život ve vodě? Pak je pro vás nejlepší volbou obojživelník. U nás chov tohoto druhu zvířete není tak běžný, ale bez problémů to zvládnete. V tomto případě vás čeká nákup terária, které by mělo mít otevírací vrchní část a také možnost zabudování bazénu. Obojživelník potřebuje pravidelný přísun vzduchu a vodu.
Co dále budete do terária potřebovat:
- zeleň,
- substrát,
- nádobu na vodu,
- osvícení,
- vytápění,
- dekoraci.
Pořízením vhodného obydlí pro vašeho obojživelníka vaše práce nekončí. Pravidelně musíte terárium čistit, kontrolovat správnou činnost techniky a zvíře krmit. Jen tak u vás bude spokojeně prospívat.
BEZOBRATLÍ
Mezi nejčastěji chované bezobratlé živočichy patří sklípkan neboli tarantule. Pojďme se na chov těchto zajímavých pavouků podívat.
Co pro ně budeme potřebovat:
- terárium s odvětráváním,
- hygrometr (vhlkoměr),
- substrát,
- misku s vodou,
- úkryt,
- doplňky - skalky, kameny, pařezy,
- osvětlení, stačí slabší žárovka,
- topné desky nebo kameny,
- teploměr,
- krmení.
Sklípkani jsou noční živočichové, během dne byste je neměli zbytečně vyrušovat. Stresuje je to. Ale bez určité péče se neobejdou, musíte jim pravidelně větrat, udržovat potřebnou teplotu, krmit je a starat se o čistotu jejich terária. Pokud váš sklípkan získal agresivnější povahu, je možné, že na vás během péče zaútočí. Vaši ruku považuje za narušitele. Jak to řešit? Než vykonáte potřebnou údržbu, přesuňte ho do krabičky. On to na chvíli zvládne a vy budete v bezpečí.
PLAZI
Láká vás představa, že se ve vašem novém teráriu zabydlí plaz? Důkladně si svůj plán promyslete. V mnoha případech budete svého nového přítele krmit živou potravou a na to se každý dívat nedokáže.
Co budete potřebovat:
- dostatečně velké terárium,
- dekorace,
- substrát,
- teploměr,
- vlhkoměr,
- spínací hodiny,
- osvětlení,
- a krmení.
Počítejte s tím, že na svého plaza občas sáhnete. Při zdravotních komplikacích, krmení a údržbě terária. Neměli byste se ho bát a už od malička ho nechat, aby si zvykl na váš pach a dotek. V případě, že si nedokážete představit manipulaci s jedovatým hadem, pořiďte si raději želvu nebo ještěrku. Vaše oko potěší a vám ani jinému členovi domácnosti nehrozí žádné nebezpečí. Než si přivezete zvíře domů, zjistěte si odpovědi na tyto otázky:
- V jakých teplotách je zvyklé žít?
- Čím a kdy ho musíte krmit?
- Jak vypadá prostředí, ve kterém přirozeně žije?
- Kdy spí?
- Na jaké zdravotní komplikace nejčastěji trpí?
- Kolika let se dožívá?
Čím více informací si obstaráte předem, tím méně vás něco zaskočí. A to platí u všech zvířat. Nejen u plazů. Přejeme s chovem hodně štěstí a úspěchů.