Pilky a pily
Při řezání a prořezávání stromů a keřů s kvalitní pilkou a pilkou po dědečkovi pocítíte velké rozdíly. Při výběru nového vybavení se zaměřte na to, k čemu budete zahradní pily používat, protože se vyrábějí v různých velikostech a tvarech a s různými pohony.
Rámové zvládnou větší větve, se šavlovými se dostanete i do malých prostor.
Motorové řetězové pily použijete při kácení menších stromků a k řezání dřeva na táborák, nebo na zimu do kamen či krbu. Jejich výhodou je, že je můžete použít mimo zdroje energie. Velkou nevýhodou je ale nepříjemná vysoká hlučnost.
Stále více elektrických, řetězových pil a ocasek je dnes akumulátorových. Výkon mívají stejný jako nižší třídy motorových pil, ale pro zahradní práce jsou naprosto dostačující. Obrovskou výhodou akumulátorových strojů je jejich velmi tichý chod. Takže můžete prořezávat stromky i v neděli bez toho, aniž byste hlukem rušili sousedy. Navíc můžete akumulátory používat i pro jiné zahradní přístroje.
Sekery
Pro zpracování dřeva na zahradě je výhodné mít několik druhů a velikostí seker. Tvar a velikost sekery dokáže výrazně ovlivnit nejen kvalitu práce, ale i to, zda bude štípání dřeva méně nebo více namáhavé. Moderní sekery mají polyamidová topůrka, která jsou při správném použití prakticky nezničitelná.
Nůžky mějte vždy po ruce
S údržbou keřů a živého plotu vám pomůžou motorové nůžky na živý plot. Dlouhá lišta zaručí, že váš plot bude „jako když střihne“. Opět jsou k dostání se všemi variantami pohonů.
Na údržbu trávníku se hodí akumulátorové nůžky se kterými bez větší námahy dostřihnete detaily kolem záhonů nebo plotů.
Zpracujte vše, co vám zahrada nabízí
Pokud doma netopíte dřevem a místo velkého ohně raději uděláte kompost, pomůže vám drtič větví. Dokáže zpracovat větvičky a větve až překvapivých průměrů na malé třísky, vhodné do kompostu.
Kompost nemusí být jen hromada někde v koutě zahrady. Vzhlednější variantou je kompostér, který navíc urychluje proces kompostování rostlinných zbytků.
Dokonalý trávník snadno a rychle
Kdo má dnes zahradu bez sekačky? Asi málo kdo. Při výběru sekačky zvažte především rozlohu pozemku. S malou sekačkou na velké ploše se budete při práci trápit. Koupíte-li sekačku na trávu nepřiměřeně velikou, tak zbytečně přeplatíte a budete se zase jen trápit.
Většinou používáme sekačky s noži, které trávu sbírají do koše nebo ji mulčují a nechávají na pozemku. Sekačky bubnové a lištové sekanou trávu nerozdrtí a tráva je pak vhodná na sušení. Všechny dostupné se spalovacím nebo elektrickým motorem.
Tak trochu zvláštním druhem sekačky je zahradní traktorek. Kromě sekání jej můžete využít i jinak, například na něj připojit malou vlečku.
Když máte zahradu převážně travnatou a holdujete nakrátko posekanému trávníku, můžete si dopřát programovatelnou solární nebo aku sekačku.
Dalším vhodným doplňkem k sekačce je vyžínač (motorová kosa) nebo rovnou křovinořez. Vyžínač pomůže tam, kam už nedosáhla sekačka. S křovinořezem zase upravíte terén, na který si se sekačkou netroufnete.
V čem se liší vyžínač od křovinořezu?
- Na vyžínač (mívá menší výkon) jde nasadit jen strunová hlava, na křovinořez i pilový list.
- Vyžínač mívá jako hnací hřídel použito lanko. Křovinořez má hřídel pevný.
Spadané listí vysajte a půdu provzdušněte vertikutátorem
Při sběru spadaného listí oceníte vysavač listí, případně jeho kombinaci s fukarem. Odpadne vám tak náročné hrabání. Hrabáním se také protrhávají kořínky, mechy a provzdušňuje svrchní vrstva půdy. S tím si ale poradí další dva zahradní pomocníci.
Vertikutátor pomocí rotujících nožů hravě zastoupí hrábě. Podobně, ovšem do větší hloubky, své nože zaryje rotavátor. Rozbije hroudy a provzdušní záhon. Motyku i svá záda můžete nechat odpočívat.