Stává se, že se podlaha dříve „okouká“ než zničí. Nutno předeslat, že z původního materiálu lze obnovit více méně jen podlahu dřevěnou. Ty z ostatních materiálů je snadnější vyměnit. Opravit je lze, ale z nových „součástek“. Proto je lepší zbytky materiálu nevyhazovat, mohou se hodit.
Běžná údržba
Interiérové podlahy dělíme na:
- dřevěné,
- laminátové,
- vinylové,
- korkové,
- z PVC,
- z marmolea.
Trendem jsou i podlahy bambusové. Klasikou je podlaha pokrytá zátěžovým kobercem či dlažbou. V poslední době se hodně rozšiřují i kamenné koberce, které jsou téměř nezničitelné a přitom dlouho „in“.
Rejžák, kbelík a mýdlo s jelenem tak zapojujeme jen když se pustíme do opravdu bazálního gruntování.
Obecně platí, zejména pro podlahy na bázi dřeva a laminátu, že vytíráme do sucha. Kaluže vody nebo „vojenský“ styl „co je mokré, to je čisté“, nesvědčí žádné podlahové krytině.
Dřevěná podlaha
Laminátová podlaha
PVC
Vinylová podlaha
Marmoleum
Pro marmoleum je vhodnější údržba za sucha, protože má hladký, neporézní povrch. Je doporučován prachový mop. Při větším znečištění můžete sáhnout po vlhkém mopu.
Starší sestra marmolea je již výše zmíněné linoleum, krytina vyrobená z umělé hmoty, tedy polyvinylchloridu. Lino je „věčné“ a nyní je k mání v dezénech, které se ani v nejmenším nepodobají tomu, co známe z dětství. Linoleum tak právem zažívá comeback. Lino stačí stejně jako jiné vinylové podlahy vytřít a čas od času navoskovat prostředkem k tomu vyvinutým.
Korková podlaha
Další typy podlahových krytin
Do kategorie téměř nezničitelných podlahových krytin patří i mramorový koberec do interiéru. Jedná se o univerzální finální povrch z přírodních mramorových oblázků a speciálního pojiva, který se aplikují na podlahy. V interiéru kamenný mramorový koberec vytvoří vzhledově luxusní povrch. Sluší nejen chodbám a kuchyním, ale i zimním zahradám či soukromému wellness.
Kamenný koberec se podle míry znečištění udržuje v čistotě vysáváním či vytíráním. Péče o něj není o nic náročnější než u běžné dlažby.