Je Praha - Černý Most vaše správná prodejna?
Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
25. 12. 2024 zavřeno
26. 12. 2024 zavřeno
31. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
1. 1. 2025 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 22.12.24 v 13:04 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Ještě dřív, než hrábnete do hlíny, musíte vědět, jak velké a hluboké vaše jezírko bude. Protože objem vody a hloubka jsou pro výběr filtrace a čerpadla to nejdůležitější. Taky je dobré vědět, jestli plánujete malý vodopád, potůček nebo třeba fontánku, a podle toho vybrat doplňující čerpadlo.

A co ryby? Pokud jich chcete mít celé hejno, aby v jezírku bylo živo, zbystřete. Ryby snižují účinnost filtrace o polovinu – zohledněte to při jejím výběru.

  • filtrace
  • čerpadlo
  • vzduchovadlo
  • topný plovák

Tipy, jak vybrat techniku do zahradního jezírka

Hlavní funkcí filtrace je čistit vodu. Vybírejte ji podle objemu vody v jezírku. Slabá filtrace by více vody nezvládla dobře vyčistit, navíc by se častěji zanášela a vy byste měli víc práce, než je potřeba.

Filtraci umístěte venku v blízkosti jezírka. Protože se filtrace skládá z několika filtračních částí – štěrk, písek, molitan atp. je důležité ji pravidelně udržovat. Podle potřeby proplachujte filtry ručně jezírkovou vodou – voda z vodovodního řadu by umyla i ty dobré bakterie, které jezírko potřebuje.

Každá filtrace má v sobě zabudovanou UV lampu. Ta zabíjí škodlivé bakterie, které kalí vodu. Na podzim je dobré vyměnit v UV lampě žárovku. Vždy je dobré se při výběru filtrace poradit s odborníkem. Tento přístroj ozařuje tekoucí vodu skrz trubku UV světlem, což způsobuje, že drobné nečistoty, řasy a mikroorganismy prasknou. A jejich zbytky se následně vyfiltrují.

Tipy, jak vybrat techniku do zahradního jezírka

Nicméně takovýmto způsobem vzniká až extrémně čistá voda, která propouští sluneční paprsky hluboko do hloubky. Ryby a žáby mohou dostat úpal a již se kvůli průzračnosti vody nemohou schovat před predátory, což je stresuje. Dalším problémem je, že usmrcené mikroorganismy, jichž úkolem je přírodní čištění vody, nyní chybí, což opět vyvolává potřebu umělého čištění.

Mějte na paměti, že voda je v létě o něco kalnější – to je naprosto normální. Dopadající světlo zbarvuje všechny organické látky plovoucí ve vodě pomocí chlorofylu. V důsledku toho se voda zbarvuje do zelenohněda. Přenechejte čištění vaší jezírkové vody přírodě. Zasáhnout stačí pouze v případě nouze.

Bez čerpadla nefunguje filtrace, neteče potůček, napadá vodopád ani netryská fontána. Bez čerpadla se v zahradním jezírku neobejdete.
Důležitými parametry pro výběr správného jezírkového čerpadla jsou velikost jezírka, celkový objem vody a hloubka – pro správnou funkci čerpadla musíte před výběrem vědět, v jaké hloubce bude čerpadlo uloženo. Je to pro to, aby čerpadlo zvládlo vytlačit vodu do filtrace/na hladinu.

Uložte čerpadlo co nejhlouběji do jezírka. Díky tomu bude čerpadlo tlačit do filtrace co nejvíc špinavé vody a vaše jezírko bude čistší. Vhodné je položit čerpadlo na kámen - nasávalo by zbytečně nečistoty a bahno ze dna a zanášelo filtraci.

Umístění mimo jezírko se provádí do takzvané čerpadlové šachty. Čerpadlo je zde nutné umístit pod vodní hladinu. K čerpadlu se připojí sací a tlaková hadice a zavede se do jezírka. Případné údržbové práce na čerpadle tím půjdou provést snadněji. Zajištění spoje hadice s vodou můžete nakašírovat pomocí kamenů.

  • dokonale provede efekt stříkající fontánky na hladinou
  • při výběru čerpadla zohledněte výšku fontánky (tzn. aby čerpadlo zvládlo vodu vytlačit – a to jak ze dna jezírka, tak nad hladinu)
  • můžete čerpadlo usadit na vyvýšené místo (kámen, bedna atp.), nebude nutné mít čerpadlo s tak velkým výkonem
  • nenapojuje se na filtraci, do jezírka tak potřebujete 2 čerpadla a 2 zásuvky
  • pokud vyndáte z čerpadla fontánkovou trubičku, získáte čerpadlo potoční
Tyto přístroje nejen pohání vodní fontány, ale také nabízí kombinaci s filtrem. Výkon čerpadla závisí na výšce a šířce dostřiku. Čím vyšší a širší má vystřikovaný paprsek být, tím více vody musí čerpadlo za hodinu přepravit.

  • dokonale provede efekt vodopádu
  • při výběru čerpadla zohledněte výšku a sílu vodopádu (tzn. aby čerpadlo zvládlo vodu vytlačit – a to jak ze dna jezírka, tak do vodopádu)
  • nenapojuje se na filtraci, do jezírka tak potřebujete 2 čerpadla a 2 zásuvky

  • Aby se dostala voda z jezírka opět k "prameni" potoka, je nutné ji tam napumpovat. Oběhové čerpadlo již zde není zapotřebí, jelikož jsou často již zabudované filtry. Výkon čerpadla se odvíjí od výšky a šířky potoka popř. vodopádu. Čím vyšší a širší potok/vodopád jsou, tím větší množství vody musí čerpadlo za hodinu přepravit. Příklad: Pro potok o výšce 1,50 m a šířce 40 cm je nutné čerpadlo o výkonu 6 600 l/h.
  • dokonale provede efekt potůčkového proudu
  • můžete jej připojit na filtraci a potůčkem vám poteče čistá voda do jezírka

Tipy, jak vybrat techniku do zahradního jezírka

  • nutnost, pokud máte v jezírku ryby
  • provzdušňuje vodu pro ryby a pomáhá proto zamrznutí
Nezapomínejte na pravidelnou údržbu vašeho zahradního jezírka vlastníma rukama. V sezóně padání listí je dobrým pomocníkem krycí síť – napnete ji a s napadaným listím srolujete. Pokud se vám vytvořilo na dně jezírka bahno, můžete ho vypustit a vyčistit, nebo si pořiďte jezírkový vysavač – ale to už je investice pro skutečné fajnšmekry.

Koloběhem vody, který v přírodních povodích zajišťuje vítr, se voda v jezírku obohacuje o kyslík. Zároveň mají tato čerpadla často také filtr, který odstraňuje nečistoty a poletující částice.
Místo nasávání a vypouštění vody od sebe musí být vzdálené co nejvíce. Filtrační výkon čerpadla se vypočítává z povrchu jezírka, hloubky a objemu. Se vzrůstajícím počtem ryb filtrační výkon čerpadla klesá. Pro rybí jezírko s povrchem 20 m2 a hloubkou 1 m je zapotřebí např. čerpadlo o výkonu 5 000 l/h. Pro stejně velké jezírko bez ryb zvládne takové čerpadlo 10 000 l/h.

Umísťují se do sucha a nad vodní hladinu, aby se do přístroje nemohla dostat skrz hadice žádná voda.

Vytápění jezírka je na místě pouze v případě, pokud v něm chováte chovné ryby, které nejsou vybavené na přezimování. Na to existují topné tyče, které se vloží do jezírka a kompletní topné systémy, které jsou částečně provozovány dokonce pomocí solárních článků. V tomto případě si nechte poradit od odborníka.

Pokud máte ve vaše zahradním jezírku ryby i v zimě, mějte hloubku jezírka alespoň 1,5 m. Proti zamrznutí si můžete pořídit také topný plovák.

Tipy, jak vybrat techniku do zahradního jezírka
nahoru