Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 21.11.24 v 20:12 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Zastíní jakékoliv místo na zahradě, jeho předností je mobilita. Slunečníků je na trhu nepřeberné množství, proto si každý může pořídit model přesně pro potřeby své zahrady, terasy či balkonu. Liší se od sebe velikostí, materiálem konstrukce a stínící části, tvarem i umístěním sluneční clony.

Konstrukce slunečníků může být kovová (hojně se využívá dural a jiné lehké slitiny), dřevěná nebo bambusová. Ideální je tropické dřevo odolné vůči vlhkosti, například eukalyptové. Slunečníky se dělí na

  • s centrální tyčí a
  • s tyčí na straně. Takovým se říká lampové.

Lampový typ slunečníku, tj. modelu s boční nohou, má stříšku nasazenou tak, že připomíná velké stínidlo lampy, čímž se slunečník dá umístit do rohu. Stíní stejně jako typ s centrální nohou, a přitom nezabere celou terasu. Lampové slunečníky se umísťují i nad menší bazény, zahradní jezírka či venkovní vířivky.

Střecha neboli sluneční clona může být zhotovena z lehkého polyesteru či bavlněného plátna, podstatná je vodoodpudivá vrstva. Využívá se teflon, odolnost zvyšuje také akrylátová vrstva. Stálobarevnost slunečníku zajišťuje PVC odolné vůči UV záření. Ochranná vrstva proti škodlivému slunečnímu záření by měla být samozřejmostí u veškeré stínicí techniky.

Kvalitnímu slunečníku sluší otočné teleskopické rameno, jehož pomocí lze náklon střechy nastavit podle dráhy slunce. Tyče dražších typů proto jdou naklopit a otočit clonu proti slunci. Platí, že průměr slunečníku by měl být co největší, aby se sklon musel upravovat méně často a hlavně – aby co nejvíce stínil.
To platí pro modely kulaté, čtvercové, obdélníkové i šestiúhelníkové. Drobností, na kterou by se při nákupu slunečníku nemělo zapomenout je větrací otvor pod vrchlíkem stříšky. Prochází tudy volně vzduch, takže při poryvu větru otvor pomůže zamezit překlopení slunečníku.

Tipy, jak vybrat venkovní ochranu proti slunci

Výběr tvaru slunečníku, jeho velikosti a modelu podle umístění nosné nohy záleží na prostoru, pro který je určen. Výrobci pamatují na všechny varianty, takže vlastně neexistuje místo, které by nemohlo být patřičně zastíněno. Kombinace vyhovujícího tvaru střechy a umístění nosné nohy je odlišná například u balkonu a u venkovního posezení, kde je slunečník ústředním prvkem určujícím další prvky, například způsob rozmístění zahradního nábytku.

Důležitým detailem je volba stabilního stojanu v případě volně stojícího slunečníku nebo způsob ukotvení balkonového modelu. Tady hraje zásadní roli bezpečnost, protože každý otevřený slunečník má tendenci, pokud není patřičně zajištěn, poletovat a škodit. Nesmí ani padat a tím ohrožovat okolí.

Nákladnější typy mají vzhledově odpovídající stojan, k levnějším se dá dokoupit. Asi nejznámějším typem je plastový stojan, který se kvůli zatížení naplní vodou nebo pískem. Tyto nejlevnější modely jsou ale vhodné jen pro dočasně umístěné slunečníky, rozhodně nejsou trvalým řešením.

Kvalitnější stojany bývají ocelové a vyplňují se těžkými betonovými dlaždicemi, čímž se vytvoří patřičná základna. Mají integrovanou zapouštěcí trubku se šrouby, do které se upevní tyč slunečníku. Důležité je tedy vybírat stojan podle průměru tyče slunečníku.

Přenosné ploché základny jsou vyrobeny z kamene a dalších hutných materiálů. Jsou pojízdné, mají otvor pro umístění nohy a madla k přenášení nebo kolečka k posouvání. U takových základen, které udrží i nejtěžší slunečníky, musíme vybrat vhodné místo, aby například nadměrně nezatěžovaly povrchy, na němž jsou umístěny.

Při výběru kotvícího materiálu pro slunečník balkonový je nutné brát v úvahu i kvalitu zábradlí, k němuž se bude kotvit. Balkonové slunečníky není vhodné umístit jen do stojanu, protože v úvahu padá jen model plněný vodou či pískem, což nemůže nikdy stačit. Máte-li slunečník na balkoně umístěn trvale, resp. neslouží-li pouze krátkodobě po dobu, kdy se na balkoně vyskytujete i vy, musí být z bezpečnostních důvodů přichycen k pevnému základu, nejčastěji k zábradlí.
V případě balkonů, lodžií a venkovních posezení umístěných blízko domovní zdi je vhodné uvažovat raději o instalaci markýzy nebo sluneční plachty. Odpadnou starosti s bytelným ukotvením slunečníku a tyto výrobky udělají obdobnou, mnohdy i lepší službu.

Tipy, jak vybrat venkovní ochranu proti slunci

Dbejte, aby kapsičky na koncích žeber střechy byly pevné, nepáraly se a žebra z nich nevypadávala. Solidně ušitý slunečník je mívá z pevnějšího materiálu, například z kůže nebo koženky, nebo jsou alespoň ušity a zpevněny dvojitým plátnem.

Nejpohodlnější otevírání slunečníku je navijákem s klikou. Lanka se nemohou zamotat, protože jsou poskládána v pouzdře u hlavní tyče. Tento mechanismus je u velkých slunečníků samozřejmostí, nevyskytují se ale u reklamních modelů, u nichž se předpokládá rychlá obměna.

Nejčastěji se vyskytují slunečníky o průměru jeden až tři metry. Nad zahradní stůl a posezení pro více osob jsou určeny i slunečníky osmimetrové. Ty ale vyžadují opravdu bytelnou základnou a výkonný otvírací/zavírací mechanismus. Tady s lidskou silnou příliš nevystačíme. Proto pro velká zahradní posezení, pokud jsou trvalejší součástí zahrady či terasy, volíme raději markýzy nebo otevřené party stany.

Tipy, jak vybrat venkovní ochranu proti slunci

Při výběru markýzy se především zajímejte o použité materiály, pohon, uložení látky, impregnaci a trvanlivost.
Klasické uložení látky spočívá v tom, že látka je navinuta na hřídeli a není nijak chráněna před rozmary počasí. Proto se hřídel zakrývá hliníkovou stříškou, která ji shora chrání proti dešti. Dnes se ale nejčastěji pořizují kazetové markýzy, kdy se látka naroluje do schránky a je dobře chráněna. Díky kazetě si látka déle uchová své barvy.
Kazetová markýza uzavře látku ze všech stran a ochrání ji nejen před standardními nečistotami, ale i před mechem, plísněmi či výkaly ptáků. Odolná kazeta a ramena jsou vyrobeny z kvalitních slitin hliníku a povrchově upraveny metodou práškového lakování.

Markýzy můžete běžně kotvit jak na stěnu, tak do stropu. Už při volbě umístění markýzy musíte myslet také na připojení k elektrické síti, pokud budete chtít využívat motorické ovládání, ne vlastní svaly. Aby slunce nízko nad horizontem markýzu nepodsvěcovalo, doporučují odborníci výsuvný volán, který může mít výšku až 150 cm. Proti nízkému podvečernímu slunci spolehlivě ochrání i boční látková clona.

Kvalitní impregnace textilie zaručí, že markýzou neproteče voda. I přesto, že se markýzy vyrábějí z kvalitních látek, není to deštník, ale stínící prvek. Při dešti je nutno markýzu, stejně jako ten nejkvalitnější slunečník, vždy stáhnout.

Markýza by měla ladit s barvou fasády, tvarem domu či střechy. Světlé barvy rozzáří jak terasu, tak interiér, na tmavších jsou méně vidět nečistoty. I design markýz podléhá módním trendům, ale za všech okolností platí, že žlutá barva přitahuje hmyz, který při letním posezení v přírodě nebývá vyhledávaným společníkem.

Tipy, jak vybrat venkovní ochranu proti slunci
Jak správně větrat

Jste jen na chvíli pryč z domu. Začne foukat, začne pršet a vy si říkáte: "Sakra, ta markýza". Pravděpodobně se to někdy stalo každému. Řešení existuje. Pokud provedete upgrade pomocí funkce Smart Home, nebude vás to už dál stresovat.

Nainstalujte inteligentní roletu s odpovídající bránou SMART HOME by hornbach a můžete markýzu snadno ovládat prostřednictvím chytrého telefonu. Můžete určit, v kolik hodin se má automaticky zasunout a vysunout, a kdykoli jej za jízdy ovládat.

Můžete také připojit snímač jasu nebo teploty. Pokud pak definujete pravidla, tj. při jaké teplotě nebo jasu se má markýza zatahovat a vytahovat, markýza se řídí téměř automaticky.

Jak správně větrat

Dalším tipem, jak ochránit část zahrady, terasy či bazénu před slunečními paprsky a nadbytkem škodlivého UV záření, je sluneční plachta. Kvalitní plachta zachytí až 90 procent paprsků. Vybírat lze z mnoha tvarů, osvědčily se plachty trojúhelníkové, čtvercové či pětiúhelníkové.
Stejně široká je i nabídka barev. Sluneční plachtu lze buď přirozeně upevnit na přírodní materiál v okolí stíněného místa (stromy), nebo zapustit sloupy či tyče do míst, kam bude plachta umístěna. Musíme brát v potaz nápor větru, takže kotvení k tyčím a kůlům je nezbytné u slunečních plachet velkých rozměrů.

Ať už plachtu připevňujete jakkoliv, neobejdete se bez lan a železných součástek, jež jsou součástí každého výrobku. Pro montáž budete potřebovat plachetní provaz, hasičské karabinky z nerezové oceli, nerezový napínač lana a nerezové šrouby s očky.

Aktuálně velmi oblíbené jsou balkonové sluneční plachty. Čtvercový tvar vyrobený z polyethylenu s vysokou hustotou je řešením pro téměř každý balkon. Lze totiž upevnit na strop, na stěnu i na zábradlí, čímž je výrobek příkladně univerzální.

Tipy, jak vybrat venkovní ochranu proti slunci

Párty stany, nebo též zahradní stany, dokáží ochránit před sluncem, stejně jako před nepříznivým počasím. Při výběru velikosti vycházíme z toho, kolik lidí se na naší zahradě běžně nachází.
Na rodinnou „grilovačku“ bohatě postačí model 3x3 metry. Pořádáme-li rádi a často větší akce, je vhodný rozměr 3x6 metrů. Samozřejmě existují i daleko větší varianty včetně profesionálních stanů, které pojmou svatbu i zázemí golfového turnaje. Takové si ale raději vypůjčíme a stavbu přenecháme profesionálům.

Důležitá je volba konstrukce vašeho nového zahradního společníka. Na trhu jsou k mání párty stany s dvěma typy konstrukcíklasickou a nůžkovou.
Klasická je levnější, ale náročnější na postavení, protože se jednotlivé díly musí vzájemně propojit. Nůžková konstrukce je o něco dražší, ale stan se staví jednodušeji. Nůžkový stan stačí roztáhnout a tím konstrukci připravit pro umístění plachty. Párty stany jsou k mání v nejrůznějších barvách a tvarových provedeních, jako u všech výrobků z kategorie stínící techniky platí i pro ně, že vhodnější jsou světlejší barvy, z hlediska údržby se ale cení barvy tmavší.

Nezapomínejte ani na odolnost stanu. Pokud jej máte jen na běžnou ochranu proti slunci, postačí standardní tkanina. Pokud má stan ochránit i proti dešti, je vhodné vybrat tkaninu s obsahem PVC, o co možná největší gramáži. Na stanu, ale ani na dalších zástupcích stínící techniky se nevyplatí výrazně šetřit, protože si je nepořizujeme na jedno léto. Očekáváme, že nám budou na zahradě sloužit a chránit nás co nejdéle.

nahoru