Urban gardening
Už jste slyšeli o novém trendu zvaném Urban gardening? Jedná se o pěstování rostlin uprostřed města. A nemusí to být jen květiny. Pěstovat můžete ovoce, zeleninu i bylinky.
Urban gardening totiž zakládají a spravují sami obyvatelé. Je tu pro všechny, kteří touží vypěstovat své vlastní plodiny a chtějí do betonových ulic přinést trochu života a svěžesti. Podívejme se, kde všude můžete zahradničit:
Balkón
Malou zahrádku si můžete udělat i na balkóně. Abyste využili co nejvíce prostoru, zvolte vertikální pěstování. Co to znamená?
Vyberte si zeď natočenou ke slunci a na ni upevněte truhlíky a květináče směrem do výšky. Využijte závěsné systémy, nebo si pěstírnu vyrobte z europalet. Při zařizování nepodceňte správnou velikost květináče a sazenic vhodných pro tento druh pěstování.
Parapet
Nemáte balkón? Nezoufejte. Zeleninu a bylinky můžete pěstovat i na parapetu. Omezený prostor si však žádá přesnější plánování. Proto si nejdříve promyslete, jaké rostliny chcete zasadit a kolik prostoru budou potřebovat. Na okna se hodí samozavlažovací truhlíky. Pro převislé druhy volte závěsné nádoby nebo ty, které snadno připevníte na zábradlí, popřípadě na okenní parapet.
Vnitroblok
Bydlíte v pronájmu a za domem se schovává tichý vnitroblok? Domluvte se s majitelem a využijte prostor k zahradničení. Nabídněte ostatním nájemcům, ať se k vám přidají. Vypěstujete tak nejen více zeleniny, ale i nová přátelství.
Komunitní zahrady
Vždy jste toužili mít zahradu, ale osud vás zavál na panelákové sídliště? Nevěšte hlavu. Trendem posledních let jsou takzvané komunitní zahrady, které vznikají v Praze, Brně a dalších větších městech. Můžete si pronajmout svůj plácek a pěstovat zde květiny, zeleninu, ovoce nebo bylinky, jak je libo. Komunitní zahrady ale nejsou jen o pěstování rostlin. Jejich cílem je nabídnout lidem nový způsob trávení volného času a také nová přátelství.
Zahrádka z europalet
Máte na balkóně nebo sdílené zahrádce dostatek prostoru? Využijte své šikovné ruce nejen k zahradničení, ale i k výrobě nábytku a závěsných systémů. Ideálním materiálem jsou europalety. Jsou levné, lehké, dostupné a vytvoříte z nich téměř cokoliv. Stačí je obrousit a nalakovat.
Jak na to se dozvíte v našem článku Jak si vyrobit nábytek z palet. Nebo si rovnou kupte hotovou paletu. Nabízíme je v barvách bílá, antracit, hnědá, pinie, šedá a světle hnědá.
Sezení
Z europalet vytvoříte krásné rustikální sezení raz dva. Položte dvě palety na sebe a na ně naskládejte zahradní podsedáky, polštáře a deky. Pokud chcete, zespodu přimontujte pojízdná kolečka.
Stůl
Jako stůl vám poslouží už samotná euro paleta. Pokud si ji chcete vylepšit, přimontujte zespodu kolečka nebo nahoru položte skleněnou desku.
Police
Postavte dvě europalety na hranu tak daleko od sebe, jak chcete mít polici dlouhou. Spodní část směřuje dovnitř. Na ni položte dřevěná prkna a vytvořte tak police. Další prkna přimontujte nahoru, aby vám vznikla designová deska. A máte hotovo.
Květináče
Z europalet vykouzlíte i krásné závěsné systémy pro vaše rostliny. Jak na to? Vyražte kladivem nepotřebná středová prkna a schovejte si je na zakrytí boků. Do dvou vzniklých “záhonků” vložte netkanou textilii a připevněte ji sponkovačkou.
Z palet můžete vytvořit i vertikální záhonek. Opět vyražte nepotřebná středová prkna, ale tentokrát je přibijete na paletu tak, aby po vztyčení europalety vznikly truhlíky. A můžete začít sázet. Plodiny, které si sami vypěstujete, vám budou více chutnat a navíc pomůžete rozšířit městskou zeleň a oživit betonovou kulturu. Pusťte se do toho. S námi to zvládnete.